HSK'da kim hangi göreve getirildi?

HSK'da kim hangi göreve getirildi?
Bakan Bozdağ başkanlığında ilk kez toplanan Hakimler ve Savcılar Kurulu, Başkanvekilliğine ve 2. Daire Başkanlığına Mehmet Yılmaz’ı, 1. Daire Başkanlığına ise Halil Koç’u seçti.

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, başkanlığında ilk toplantısını gerçekleştiren Hakimler ve Savcılar Kurulu, Başkanvekili ile 1. ve 2. Dairenin başkan ve üyelerini belirledi.

Edinilen bilgiye göre, HSK Başkanvekilliği görevine Mehmet Yılmaz seçildi. HSK 1. Daire Başkanlığına Halil Koç seçilirken, 2. Daire Başkanı Mehmet Yılmaz oldu. HSK 1. Daire’nin üyeleri ise Halil Koç, Kurul'un doğal üyesi ve Adalet Bakanlığı Müsteşarı Kenan İpek, Yaşar Şimşek, Mehmet Akif Ekinci, Hüseyin Şahin ve Hamit Kocabey’den oluştu.

HSK 2. Daire üyeleri ise Mehmet Yılmaz, Alp Arslan, Mehmet Ademoğlu, Cafer Ergen, Songül Yazar, Ali Cengiz Köseoğlu olarak belirlendi. HSYK üçüncü dairenin görev ve yetkileri ise HSK 1. ve 2. Daire arasında paylaştırıldı.

DAİRELER HANGİ GÖREVİ YAPIYOR

16 Nisan başkanlık referandumuyla iki daire halinde çalışması kararlaştırılan HSK'da, Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) 3. Dairesinin görevleri ise 1. ve 2. Daire arasında paylaştırıldı.

1. Daire, hakim ve savcıların atama, nakletme ve kadro gibi işlerlerden sorumlu. 2. Daire ise hakim ve savcıların görevlerinden dolayı veya görevleri sırasındaki suç ve disiplin soruşturması ve kovuşturması sonucu hakkında karar vermeyle görevli. 2. Daire ayrıca hakim ve savcıların disiplin veya suç soruşturma ve kovuşturması nedeniyle geçici yetkiyle yer değiştirmesine veya görevden uzaklaştırılmasına karar vermeyle de görevli.

Kapatılan ve görevleri paylaştırılan 3. Daire'nin görevleri ise şöyleydi:

"Hakim ve savcı adaylarını mesleğe kabul etmek. Hakim ve savcıların görevlerini; kanun, tüzük, yönetmelik ve genelgelere uygun olarak yapıp yapmadıklarına ilişkin denetleme işlemlerini Teftiş Kuruluna yaptırmak. Hakim ve savcılar hakkındaki ihbar ve şikayetleri inceleyip gereğini yapmak. Hakim ve savcıların görevlerinden dolayı veya görevleri sırasında suç işleyip işlemediklerini, hal ve eylemlerinin sıfat ve görevleri icaplarına uyup uymadığını Kurul müfettişleri veya müfettiş yetkilerini haiz kıdemli hakim veya savcı eliyle araştırma ve gerektiğinde haklarında inceleme ve soruşturma işlemleri için teklifte bulunmak. Hakimlik ve savcılık görevine tekrar atanma ile diğer hizmetlerden mesleğe atanma talepleri hakkında karar vermek. Meslekten çekilme, çekilmiş sayılma ve görevin sona ermesi hakkında karar vermek."

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.