Dünya bu operasyonu konuşuyor

Dünya bu operasyonu konuşuyor
Daha önce Hollanda, İspanya ve İtalya polisinin yaptığı aramalarda bulunamayan uyuşturucu zulası Türk polisi tarafından ele geçirildi.

Akdeniz’in uluslararası sularında gerçekleştirilen son yılların en büyük uyuşturucu operasyonunda ele geçirilen eroinin Afganistan kaynaklı olduğu anlaşıldı.

Eroin paketlerindeki incelemede Taliban tarafından imal edilen uyuşturucu olduğu anlaşılırken, operasyon yapılan geminin iki yıldır takip edildiği ortaya çıktı.

Daha önce Hollanda, İspanya ve İtalya polisinin yaptığı aramalarda bulunamayan uyuşturucu zulası, Türk polisi tarafından ele geçirildi.

Demokratik Kongo bandralı “Commander Tide” adlı gemiye yönelik operasyonla ilgili yeni bilgiler ortaya çıktı. Milliyet’in aldığı bilgiye göre, sıklıkla Güney Amerika-Avrupa güzergahında yük taşıyan geminin uyuşturucu sevkiyatında kullanıldığı yönünde bilgiler elde edilmesi üzerine İngiltere ile Türk Polisi arasında ortak çalışma başlatıldı.

ORTAK ÇALIŞMA

Emniyet Genel Müdürlüğü bünyesindeki Narkotik Suçlarla Mücadele Dairesi (NSM), İngiliz güvenlik makamlarıyla başlattığı çalışmada “şüpheli kargo” taşıyan gemiyi takibe aldı. İki yıldır farklı ülke polislerince uyuşturucu madde taşıdığı gerekçesiyle takibe alınan ancak uyuşturu bulanamayan geminin, Asya’dan uyuşturucu getirmek amacıyla Mart’ta Akdeniz’den Cebelitarık yoluyla Atlas Okyanusu’na açıldığı belirlendi. 

Afrika’yı baştan başa geçerek Ümit Burnu’nu geçip Hint Okyanusu’na giren geminin, Pakistan-Hindistan karasularının açıklarında demir atarak beklemeye başladığı anlaşıldı.

SOYLU’DAN TALİMAT

İçişleri Bakanlığı, takibin operasyonla sonuçlandırılması için hazırlık yapmaya başladı.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, gelişmelerle ilgili yetkililerden bilgi aldıktan sonra takibin riske atılmamasını ve operasyon yapılması talimatını verdi. Geminin Hindistan açıklarında beklediği günlerde, İçişleri Bakanlığı’nın hazırladığı soruşturmayla ilgili dosya, Dışişleri ve Adalet Bakanlıkları tarafından uluslararası istinabeyle Demokratik Kongo Cumhuriyeti’ne iletildi. Demokratik Kongo Cumhuriyeti, kendi ülke bayraklarını taşıyan böyle bir geminin olmadığı yanıtını verdi. Ardından Akdeniz’in uluslararası sularında operasyon yapılmasına olanak sağlayan işlemler mayıs sonu itibariyle tamamlandı.

UYDUDAN TAKİBE ALINDI

Milli Savunma Bakanlığı’nın talimatıyla Deniz Kuvvetleri Komutanlığı, Sahil Güvenlik ve Emniyet Genel Müdürlüğü arasında yürütülen çalışmalarda “Şehit Alp-Er” adı verilen operasyon için düğmeye basıldı. Hindistan açıklarından yaklaşık 20 gün önce demir alıp Süveyş Kanalı’na doğru gelen geminin rotası, İngiliz güvenlik birimlerince uydu takibine alındı. Son üç aydır gemilerde kullanılması zorunlu olan AIS’i (Otomatik kimlik tanımlama sistemi) kapalı olan gemi, Süveyş Kanalı’nı geçip Akdeniz’de yol almaya başlamasıyla birlikte Türk Emniyeti de harekete geçti.

TAMAMI TÜRK MÜRETTEBAT

Gemide tamamı Türk 9 kişilik mürettebat gözaltına alındı. Gemi, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’nın kontrolünde Aksaz’daki deniz üssüne getirildi. Deniz üssünde gemide yapılan aramada, kolay bulunamayacak bir zula yapıldığı ve 1 tonu aşkın eroinin bu zulada bulunduğu belirlendi.

Ayrıca, gemi mürettebatında bir şüpheliye ait bir çantanın içinde 1 dolarlık banknot bulunması dikkat çekti. Uyuşturucunun, hiçbir limana yanaşmayan ve Hint Okyanusu’nda bekleyen gemiye küçük gemilerle taşındığı anlaşıldı.

Eroin paketleri üzerinde yapılan incelemede uyuşturucunun menşeinin Afganistan olduğu ve Taliban tarafından üretildiği görüldü. Geminin asıl rotasının Avrupa olduğu ancak daha önce yapılan operasyonlarda bulunamayan uyuşturucunun 4. operasyonda ele geçirildiği öğrenildi. Polis, uyuşturucunun kime ya da kimlere ait olduğu yönünde incelemelerini sürdürülor.

MİLLİYET

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.