'Kürtlere silah vermeye gerek yok'

'Kürtlere silah vermeye gerek yok'
Kanada'nın 3 yıldan fazla bir süredir Irak'ta Peşmergelerle yürüttüğü askeri ortaklığın resmen sona erdiği açıklandı.

 

Kanada Genelkurmay Başkanı General Jonathan Vance, gazetecilere  yaptığı açıklamada, geçen sonbaharda Irak ordusu ile Peşmergeler arasında yaşanan  çatışma üzerine tüm askeri yardımların askıya alındığını söyledi.

General Vance, 3 yıldan fazla bir süredir Peşmergelerle çalışan  Kanadalı özel kuvvetler personelinin yürüttüğü ortaklığın da Musul'un terör  örgütü DEAŞ'tan kurtarılması nedeniyle resmen bittiğini doğruladı.

"SİLAH VERMEYE GEREK KALMADI"

Ayrıca Vance, yeni durum üzerine Kanada'nın Kürt güçlerini  silahlandırma planına devam etmesinin artık mümkün olmadığını ifade etti.

Federal hükümetin Irak'taki DEAŞ militanlarıyla savaşan Kürt güçlerine  milyonlarca dolar değerinde ağır silah vermesine gerek kalmadığını vurgulayan  Vance, "Bu planın nihai amacı, Irak ordusunun, Peşmergelerin ve koalisyon  güçlerinin Musul'u DEAŞ'ten geri almasına yardım etmesiydi. Bu amaca ulaşıldığına  göre, silahların Kürtlere aktarılmasına gerek kalmadı. Silahları göndermemiz bir  mecburiyetti, misyonun amacına ulaşması için bir zorunluluk meselesiydi ancak bu  durum ortadan kalktı." dedi.

Kanada hükümeti geçen yıl bölgedeki DEAŞ unsurlarının ortadan  kaldırılması misyonunun bir parçası olarak Peşmerge güçlerine tüfek, makineli  tüfek, bomba atar ve anti-tank füzeleri gibi ağır silahlar verileceğini  duyurmuştu.

AĞIR SİLAHLAR MONTREAL'DEKİ DEPOLARDA

Peşmergelere verilmesi planlanan ağır silahların, halen Montreal'deki  Kanada Silahlı Kuvvetleri tedarik deposunda muhafaza edildiği belirtildi.

Sevkiyatın, Kürtlerin Kuzey Irak'ta başlattığı sözde bağımsızlık  süreci üzerine durdurulduğu da ortaya çıktı.

Bu arada, Kanada ana muhalefet partisi Muhafazakarların lideri Andrew  Scheer, Peşmergeler için hazırlanan silahların Ukrayna’ya verilmesi önerisinde  bulundu. Scheer 9,5 milyon dolar değerinde olduğunu ifade ettiği silah ve  teçhizatın depolarda tozlanması yerine bir an önce Ukrayna'ya gönderilmesini  istedi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.