ABD Hazine Bakanı'ndan Türkiye yorumu

ABD Hazine Bakanı'ndan Türkiye yorumu
ABD Hazine Bakanı Yellen, bankalara Rusya'ya yönelik ABD yaptırımlarına daha fazla uyum çağrısında bulundu. Yellen, Türkiye, Çin ve Birleşik Arap Emirlikleri'nin yaptırımları en endişe verici şekilde ihlal eden ülkeler olduğunu belirtirken, aynı zamanda Avrupa'nın da izlendiğini vurguladı.

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, Avrupalı banka yöneticilerinden Rusya'nın yaptırımları ihlal etmesini engellemek için çabalarını artırmalarını istedi. Bankacılarla bir araya gelen Yellen, geçtiğimiz Aralık ayında uygulamaya konan ikincil yaptırım yetkisinin Rusya'nın Ukrayna'daki savaş için gerekli malları tedarik etme çabalarını zora soktuğunu ancak daha fazla çaba gerektiğini söyledi.

AVRUPA'YI CİDDİ ŞEKİLDE UYARDI

Ekonomim'in haberine göre; Yellen, "Buradaki tüm kurumlara uyum önlemlerini artırmaya ve Rusya'nın (yaptırımlardan) kaçma girişimlerine daha fazla dikkat gösterme çağrısı yapıyorum. Küresel yaptırımlara uyum politikalarınızın yurtdışındaki şubeleriniz ve iştirakleriniz tarafından sıkı şekilde uygulandığından emin olmanızı talep ediyorum" dedi.

Hassas mallar tedarik etme ve bu malları yurt içinde üretme yeteneğini genişletmeye çalışan Rusya'ya karşı uyanık olunması gerektiğini belirten Yellen "Buradaki tüm kurumları daha yüksek uyum önlemleri almaya ve Rusya'nın kaçırma girişimlerine daha fazla odaklanmaya çağırıyorum" dedi. Alışılmadık derecede doğrudan uyarılarda bulunduğu gözlenen Yellen'ın açıklamaları ABD Hazinesi'nin, Rusya'daki en büyük Batılı banka olan Avusturyalı Raiffeisen Bank'a Rus iş adamıyla ilgili bir anlaşmadan vazgeçmesine yönelik baskısını izledi. Bu ayın başlarında Raiffeisen Bank International (RBI) yoğun ABD baskısının ardından Rus iş adamı Oleg Deripaska'ya bağlı 1,5 milyar euroluk hisse için teklifini geri çekmişti. ABD Hazine Müsteşar Yardımcısı Wally Adeyemo 6 Mayıs'ta RBI'ye bir mektup göndererek bankanın Rusya'daki varlığının yanı sıra 1,5 milyar dolarlık bir anlaşmayla ilgili endişelerini dile getirmişti.

Yellen, Rusya'nın yaptırımlardan kaçınma faaliyetlerinin en çok Çin, Birleşik Arap Emirlikleri ve Türkiye üzerinden geldiğini, ancak Hazine'nin Orta Asya'dan Kafkasya'ya ve Avrupa genelinde görüldüğü her yerde yaptırımlardan kaçınmayı engellemeye çalıştığını da ekledi. Geçtiğimiz Aralık ayında uygulamaya konulan ikincil yaptırımların Rusya'nın Ukrayna'daki savaş için ihtiyaç duyduğu malları tedarik etme çabalarını boşa çıkardığını belirten Yellen, ancak daha fazla çalışmaya ihtiyaç olduğunu söyledi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.