AK Partili Güler'den 'sokak hayvanları' açıklaması: Uyutulma olmak zorunda

AK Partili Güler'den 'sokak hayvanları' açıklaması: Uyutulma olmak zorunda
AK Parti Grup Başkanı Abdullah Güler, sokak hayvanlarıyla ilgili yasal düzenleme hakkında bilgi verdi. "Uyutulma olmak zorunda" diyen Güler, "öldürme" seçeneğinin yasada "ötanazi" olarak geçeceğini söyledi.

AK Parti Grup Başkanı Abdullah Güler, meclis tatile girmeden sunulması beklenen sokak hayvanları kanun teklifiyle ilgili CNN Türk yayınında açıklamalarda bulundu.

"SAHİPLENDİRMEYE ÖZENDİRMEMİZ GEREKİYOR"

Toplum sağlığı açısından bir sorun olduğunu belirten Güler, "Bunu ortadan kaldırma adına 5996 Sayılı Veterinerlik Hizmetleri Kanunu ve 5199 Sayılı Hayvanları Koruma Kanunu kapsamı içerisinden ortak bir metni oluşturma açısından şu anda çalışıyoruz.

Köpek saldırısı sonucu yaralanan aileler, trafik kazasına sebebiyet veren, vefat eden ve yaralanan kişiler, yine kuduz riski kapsamında tedavi olan ve bu riski taşıyan kişiler olmak üzere toplumun her kesimi ile çok yakın bir görüşme trafiği yürüttük. En önemli başlık kısırlaştırma başlığı olacak. Kısırlaştırma ile beraber sahiplendirme, yani hayvan sever vatandaşlarımızı sahiplendirmeye özendirmemiz gerekiyor" şeklinde konuştu.

"UYUTULMA OLMAK ZORUNDA"

"Uyutulma olacak mı?" sorusuna Güler, "Olmak zorunda. 5996 sayılı veterinerlik hizmetleri kanunu ile toplumsal risk taşıyan, kuduz riski taşıyan, hastalıklı ve sahiplendirilme imkanı olmayan, beslenme zorluğu çeken hayvanlarımız var. Dolayısıyla barınaktaki diğer hayvanlarında sağlığını korumak zorundasınız.

Sokaklar güvenli alanlar değildir hayvanlar açısından. Soğuk vardır, açlık vardır, saldırı vardır ve hastalıklar vardır yani hayvanlarımızın güvenli alana alınması gerekiyor. Sokakların güvenli hale gelmesi gerekiyor. Bu köpeklerin mutlaka toplanması lazım. Ve nitelikli, kalitesi yüksek barınaklara alınması gerekiyor" dedi.

"ÖTANAZİYE VETERİNER HEKİM VE KAMU YÖNETİCİLERİ KARAR VERECEK"

Barınağa alınan bir köpeğe ötanazi uygulanmasına kim karar verecek?" şeklindeki soru üzerine Güler, "Veteriner hekim kontrolünde buraları kuruyorlar. Hekimlerimizin kontrolünde ortaya çıkacak hususlardır. Kuduz hastalığı, bulaşıcı hastalık taşıyan, saldırganlığı artmış ve rehabilite edilemeyecek boyutta vahşi bir hal almış köpekler var. Bunların tabii tespit ve kararını verecek de barınaktaki yönetici veteriner hekim ve kamu yöneticileri olacaktır" yanıtını verdi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.