Adli tatil ne zaman 2024? Adli tatil süresi ne kadar?

Adli tatil ne zaman 2024? Adli tatil süresi ne kadar?
Yaklaşan adli tatil sürecinde, hakimler, savcılar ve adliye çalışanları izinli olacak, bu nedenle bazı dava ve işlemler görülemeyecek. Adliyelerde işi olanlar, "Adli tatil ne zaman başlıyor ve ne zaman bitiyor?" sorusunu sormaya başladı. Peki, adli tatil ne zaman 2024? Adli tatil süresi ne kadar?

İcra mahkemeleri ve çalışanları ile icra daireleri ve çalışanları, vergi daireleri adli tatillerde izinli oluyor. 2024 adli tatilinin başlangıç günü ve bu süre zarfında görülen davalar gündemde. İşte, adli tatilde ele alınan davalar...

ADLİ TATİL NE ZAMAN 2024 ?

Her yıl olduğu gibi, adli tatil 20 Temmuz'da başlayacak ve 31 Ağustos'ta sona erecek. Yeni adli yıl ise 1 Eylül'de başlayacak. 2024 yılında da bu tarihlerde adli tatil gerçekleşecek.

ADLİ TATİLDE GÖRÜLEN DAVALAR

Adli tatilde aşağıda belirtilen dava ve işler görülür:

  • İhtiyati tedbir, ihtiyati haciz ve delillerin tespiti gibi geçici hukuki koruma, deniz raporlarının alınması ve dispeçci atanması talepleri ile bunlara karşı yapılacak itirazlar ve diğer başvurular hakkında karar verilmesi.
  • Her çeşit nafaka davaları ile soybağı, Velayet ve vesayete ilişkin dava ya da işler.
  • Nüfus kayıtlarının düzeltilmesi işleri ve davaları.
  • Hizmet akdi veya iş sözleşmesi sebebiyle işçilerin açtıkları davalar.
  • Ticari defterlerin kaybından dolayı kayıp belgesi verilmesi talepleri ile kıymetli evrakın kaybından doğan iptal işleri.
  • İflas ve konkordato ile sermaye şirketleri ve kooperatiflerin uzlaşma suretiyle yeniden yapılandırılmasına ilişkin işler ve davalar.
  • Adli tatilde yapılmasına karar verilen keşifler.
  • Tahkim hükümlerine göre, mahkemenin görev alanına giren dava ve işler.
  • Çekişmesiz yargı işleri.
  • Kanunlarda ivedi olduğu belirtilen veya taraflardan birinin talebi üzerine, mahkemece ivedi görülmesine karar verilen dava ve işler.

Tarafların anlaşması hâlinde veya dava bir tarafın yokluğunda görülmekte ise hazır olan tarafın talebi üzerine, yukarıdaki iş ve davalara bakılması, adli tatilden sonraya bırakılabilir.

Adli tatilde, yukarıdaki fıkralarda gösterilenler dışında kalan dava ve işlerle ilgili olarak verilen dava, karşı dava, istinaf ve temyiz dilekçeleri ile bunlara karşı verilen cevap dilekçelerinin ve dosyası işlemden kaldırılan davaları yenileme dilekçelerinin alınması, ilam verilmesi, her türlü tebligat, dosyanın başka bir mahkemeye, bölge adliye mahkemesine veya Yargıtaya gönderilmesi işlemleri de yapılır.

Bu madde hükümleri, bölge adliye mahkemeleri ile Yargıtay incelemelerinde de uygulanır.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.