11 Aralık 2023 Pazartesi5 R.Evvel 1445
 • Bir Ayet
 • Bir Hadis
 • Namaz Vakitleri
 • Hava Durumu
 • Günün AyetiAllah’a ibadet edin ve O’na hiçbir şeyi ortak koşmayın. Ana-babaya, akrabaya, yetimlere, yoksullara, yakın komşuya, uzak komşuya, yanınızdaki arkadaşa, yolcuya, elinizin altındakilere iyilik edin. Şüphesiz Allah, kibirlenen ve övünen kimseleri sevmez.(Nisa, 4/36)
 • İslâm beş (temel) üzerine kurulmuştur: Allah’tan başka ilah olamadığına ve Muhammed (s.a.s)’in O’nun kulu ve elçisi olduğuna şahitlik etmek, ...(Al-Bukhari, “İman”, 2; Muslim, “İman”, 21)
 • için namaz vakitleri
  İmsak 06:39Güneş 08:11Öğle 13:02İkindi 15:22Akşam 17:43Yatsı 19:09
  • 14°C Adana
  • 9°C Adıyaman
  • 4°C Afyon
  • 1°C Ağrı
  • 6°C Amasya
  • 5°C Ankara
  • 12°C Antalya
  • 5°C Artvin
  • 11°C Aydın
  • 8°C Balıkesir
 • BIST: 7913.76 -0.82
 • Altın: 1864.644 0.04
 • Dolar: 28.9045 -0.24
 • Euro: 31.0995 0.01

“Hz. Adem Türktür!?”

Abdurrahman Dilipak

Namık Kemal Zeybek Hz. İbrahim’in, dolayısı ile Hz. Peygamber’in Türk olduğunu söylemiş..
Düşünüyorum da Namık Kemal beyden daha çarpıcı ne söyleyebilirim diye! Fanatik birtakım zenciler gibi “Tanrı zencidir” filan demeyeceğim. Onlar “beyazlar şeytanın çocuklarıdır, o zaman Tanrı zencidir” gibi bir “çözümleme” yapmışlardı. Ama Türklük konusunda daha kapsayıcı, çarpıcı bir iddiada bulunabilirim. Aynı zamanda barışçı olsun.. “Hz. Adem Türktür” desem mesela. Maksat “dünya Türk olsun”, maksat kavga olmasın..
Biliyorsunuz, Kürt diye aslında “Türklerin dağda yaşayanına” denir!?. Hani karda yürürken ayaklarının altındaki karlar “kırt kırt” ya da “kart-kurt” der ya, Kürt adı da buradan geliyor aslında!?..
Geçen gün bir Gurmanço arkadaş, bu tesbite karşı, başka bir iddia ortaya attı. Ben Kürtçe bilmem. O diyor ki, “Gur” Kürtçede “Kurt” demektir. “Manço” da “Beyaz”. Gurmanço “Bozkurt” demek oluyor yani.. Bu arkadaşın nihai “çözümleme”si şu: Asıl Bozkurtlar Kürtlerdir. Türkler Kürtlerin ovada yaşayan “light” kesimine denir..
Hz. İbrahim’in babası Azeriydi değil mi, Hz. İbrahim de Azeri olur o zaman..
Nasıl İsmail ile İshak Hz. İbrahim’in çocukları ise, Ham, Sam, Yafes de Hz. Nuh’un çocukları.. Yafes’in soyu, Hint-Avrupa grubu. Yani Türk.. Kızılderili dedikleriniz de öyle, Yakut Türklerinin Bering’den geçenleri.. Güney Amerika’dakilerse Berberi..
Türkün Müslümanına genelde Türk deniyor, ama Yahudisine Hazara ya da Karaimler deniyor.. Hıristiyanına da Gagavuz ya da Gök oğuz deniyor..
Şimdi işler karıştı, şamanı, ateisti, laik geçineni hepsi Türk olarak anılıyor..
Gelin Hz. Adem’in Türklüğünde anlaşalım ve bu iş bitsin. Yoksa anlaşamayacağız..
Hz. Adem Türkse, Hz. Havva da Türk..
Mustafa Kemal, “Ne mutlu Türküm diyene” derken aslında bir ırkı değil, iyi, mükemmel insanı, yani cennetlik insanları kasdediyor olmasın sakın.
Buyurun bu da Yaşar Nuri’nin “çözümleme”si: “Hiçbir peygamber hiçbir kavmin çocuğu değildir. Kur’an-ı Kerim peygamberleri bir kozmik hürriyetin çocukları olarak verir.”
Yani ırkı yok. Cinsiyeti yoktur dememiş iyi ki.. Öztürk şöyle devam ediyor: “Ama tarih içinde her peygamber de diğer insanlar gibi bir coğrafyadan geliyor, bir anne babadan doğuyor. Yağmurun milliyeti olmaz, güneşin de olmaz... Peygamberler de böyledir. Onların Kur’an-ı Kerim’deki adları Nur’dur, ışıktır... Peygamberlere milliyet tayin etmek gibi bir yola gitmeyelim. Ama tarihi gerçeği araştıralım.”
Namık Kemal Zeybek’in çözümlemesi hayli ilginç.. “O Türkler için Türk’tür, Araplar için Araptır, Rumlar Rum diyorsa öyledir. O tüm milletlerdendir...”
“Peygamberimizin bir de beşeri hayatı vardı. Soyunun Araplaşmış araplardan olduğu bir gerçek. Araplıktan önceki mensubiyeti bilinmiyor. Bir konferansta Sümerlerin Türk olduğu kanaatinden yola çıkarak şöyle dedim: ‘Hz. İbrahim’in Sümerlerden olduğu söylenir. Peygamberimizin de Hz. İbrahim soyundan olduğu söylenir. Dolayısıyla Hz. Peygamber baba tarafından Türk olur. Ana tarafından Araptır. Onun peygamberlik yönü değil, beşeri yönü Türk asıllı Araptır denebilir. Soy itibarıyla ister Türk olsun, ister Arap olsun, ister Grek, ister Slav olsun... Hangi soydan olursa olsun bizim başımızın tacıdır. O bize Allah’ın sözlerini iletti.’ ” Aslında sözün sonunu iyi bitirmiş..
Zeybek’in sözlerine Murat Bardakçı’nın itirazı vardı. Bardakçı “Namık Kemal Bey’in tek söylediğine katılıyorum. Allah affetsin!.” dedi ve sözlerine şöyle devam etti: “Muhammed’in Hz. İbrahim’den geldiği söylenir. Fakat Hz. İbrahim’e Sümerlik isnat etmek Kur’an’a terstir. Sümerler’in Türk olduğu Güneş-Dil teorisinden kalma bir fantezidir. Cumhuriyet yeni kurulmuş, o zamanın siyasi ihtiyacı olarak ortaya çıkmış bir şeydi Güneş-Dil teorisi.”
Bu muhteşem tartışmayı bir kenara bırakalım da, bu çözümlemeye geri dönelim: “HZ. İBRAHİM SÜMER, SÜMERLER TÜRK, HZ. MUHAMMED İBRAHİM SOYUNDAN, O ZAMAN HZ. MUHAMMED DE TÜRK.” Hz. Muhammed Türk olduktan sonra artık Kürtler de Türk olmayı kabul eder herhalde!?. Ama bakarsınız Kürtler, “Hz. İbrahim Kürttür, Kürt kalacaktır” diye tuttururlar, Hz. Peygamber’i de Kürt ilan ederlerse şaşmayın!?. İnat değil mi bu.. “Dünya Türk olsun”a karşı “Herkes Kürt olsun” çağrısı!.
Hz. Peygamber, Türkse, Türkler ehlibeytten sayılır o zaman değil mi? Bunu İranlılara söyleyelim de, Kum’da, Azerilere beyaz değil, siyah sarık sarsınlar bari.
Bu durumda ehlibeyt de Türk olduğuna göre Mehdi de Türk olacaktır herhalde..
Luther’e göre Türkler, şeytanın soyundan, hatta Yecüc Mecüc, Deccal Türklerin arasından çıkacak (!?) Neyse, görüldüğü gibi bu tartışma çok su götürür.. Hz. Musa da beni İsrail soyunda, Ruhül kuds Hz. İsa da. Şaron da aynı ırktan.. Hz. Muhammed (sav) de Kureyş’ten, Ebu Cehil de.. Zaten hepimiz Adem’in çocukları değil miyiz? Habil ve Kabil kardeş değil mi? “Babalar koruk yediklerinde oğullarının dişi kamaşır mı?”
Aman “Mehdi” konusu son derece hassas bir konu. Hamaney’in açıklamasını biliyorsunuz.. Hamaney Mehdi ordusunu göreve çağırırken, Bush’un da herhalde yeni bir Haçlı Seferi için Evangelistlerin “Mesih’in ordusu”nu, ya da Christianty Army’i seferberliğe çağırıyor olması gerekir.. Ama teolojide, bir Mesih ve Mehdi savaşı yok.. Ama şimdi önümüzde böyle bir sorun var.. Bu iş hızla teoloji konusu olmaktan çıkıp mitolojik bir alana kayıyor ve Matrix’e dönüyor.. Göreceksiniz, bu ortamı değerlendiren Tapınakçılar da kolları sıvayacaklar ve Mescid-i Aksa’da terör estireceklerdir.. Bu tartışmalar hızla dinin alanından çıkıp siyasetin alanına kayıyor..
Hani o kadar çabaladım, görüldüğü gibi bu tartışma te’vil götürmüyor!
Bu tartışmanın saçmalığı gibi, tüm ırkçı tartışmalar da saçmadır. İnsanlar doğdukları anne babayı, zamanı, toprağı, cinsiyetlerini kendileri seçmediler. Kendi kaderini yazan kim var, bana söyler misiniz?
Biz hepimiz Hz. Adem’in çocuklarıyız. Hz. Adem ise topraktandır. Üstünlük ancak takva iledir..
Bize düşen haksızlık kimden gelirse gelsin, kime yönelik olursa olsun, mazlumdan yana, zalime karşı durmaktır..
İnsan “ünsiyet peyda eden” demektir.. Peki bize ne oluyor ki, elimizi kardeş kanına buluyoruz?. Allah (cc) bizi kabileler halinde yarattı ki, tanışalım, tearüf edelim/bilişelim diye.
Selam ve dua ile..

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.