21 Şubat 2024 Çarşamba5 R.Evvel 1445
 • Bir Ayet
 • Bir Hadis
 • Namaz Vakitleri
 • Hava Durumu
 • için namaz vakitleri
  İmsak 06:20Güneş 07:45Öğle 13:23İkindi 16:21Akşam 18:51Yatsı 20:11
  • 9°C Adana
  • 5°C Adıyaman
  • 0°C Afyon
  • -2°C Ağrı
  • 3°C Amasya
  • 2°C Ankara
  • 7°C Antalya
  • 1°C Artvin
  • 4°C Aydın
  • 2°C Balıkesir
 • BIST: 9344.97 1.62
 • Altın: 2011.129 -0.02
 • Dolar: 30.9087 0.01
 • Euro: 33.4201 -0.06

ELT değil LTE!

Abdurrahman Dilipak

Biz daha 1. kuşak demokrasiyi tartşaduralm, Tekno Demokrasi’ye bir adm daha yaklaşyoruz.. LTD, TD 1’i tetikleyeceğe benziyor..
Sahi, biliyorum sizin cep telefonunuz 3G de, sizin demokrasiniz kaçnc kuşak demokrasi? Sahi, bilim ve teknolojiden sorumlu devlet bakan Mehmet Aydn hocam, ne buyurulur bu hususta.. Hani diyorum, demokratik açlm konusunda bir açlm daha yapsak, bu konuda..
Demokrasi perakende işi değil. Ne demişti Mustafa Kemal: “Hatt müdafa yok, sath müdafa var.” Devamn ben söyleyeyim: “Sath, bütün insan hakları ve hukuk devletidir.”
Başlktaki ELT’nin ne olduğunu merak edenler olacaktr.. ELT, eskiden telgrafta, basit bir haberleşme kategorisi idi. Bunun normali, acelesi, yldrm vard.. Mors alfabesi ile geçen mesajlar, karş postaya ulaştğnda yazya dönüştürülür ve yazl bir mesaj olarak sahibine iletilirdi.. Kontör yoktu o zaman, kelime saylrd. Telli haberleşme sistemi şarklara da konu olmuştu o zamanlar. “Telgrafn tellerini kurşunlamaktan” söz edilirdi..
Şimdi gençler, telefotoyu da bilmezler. Faks yoktu. 50 kiloluk kocaman bir cihaz telefon santraline taşnr ve bugünkü fotokopilerle kyas edilemeyecek kadar kötü bir kopya yarm saatte zor geçilirdi karş tarafa ve zaten birkaç il dşnda da telefoto cihaz yoktu. Fotoğraflarn altnda “telefoto ile alnmştr” diye yazard.. Yazlar teleksle geçmeye başladğmzda kendimizi şansl sayyorduk.. Ellerimizde rulolar halinde perforaj bantlar, bağlant kurulmasn beklerdik..
Fotokopi slakt bizde. Devoloper sistem..
Gençler artk e-mail gönderiyor, SMS atyor, chat yapyor.
Şimdi gençler Sinclair, Commodere’yi bile zor hatrlar.. Şimdi terabite’ı konuşuyorlar. Bir kilobayt’la başladk.. Ben akustik modem kullanyordum. Bugün bilgisayar okuyanlarn çoğu bile brakn akustik modemi görmeyi, duymamştr bile..
Yaknda Midori gelince bir kez daha şaşracaksnz.
Bugün çoğu kimsenin, uzaysal ve uzamsal, nöronik, ilişkilendirilmiş, öğrenebilir veri taban olan Spetial veri taban hakknda da fazla bir bilgisi yok.
Yani demem o ki, bilgisayarla ilişkimiz çok operasyonel, ne geçmişi biliyoruz ve ne de geleceği.. Sisteme tüketici olarak katlyoruz..
Biz daha 3G’nin ne olduğunu anlamadk ama 4G kapda.. Long Term Evolution (LTE) teknolojisi temelinde çalşan dördüncü nesil 4G mobil iletişim sisteminin veri indirme hz, 3G şebekesinden 10 kat hzl ve saniyede 100 megabiti buluyor. İşte LTE böyle bir şey..
2010 Avrupa için e-devlet değil, e- demokrasi döneminin başlangc olacak..
E-devlet out, şimdi moda e-demokrasi..
Atama yapacaksnz, insan kaynaklar veri tabanna giriyorsunuz, rasyolarnz veriyorsunuz, sistem atama için en uygun üç ismi size sunuyor..
Oylama için kimsenin bir araya gelmesine gerek yok. Dernekler, odalar, kongreler, meclis, herkes cep telefonundan e imza ve şifresi ile annda oyunu kullanabilecek.. Öyle % 20 ile kongre almak yok.
Karar vereceksiniz, tabannn beklentisini sistem araclğ ile yarm saat içinde sorgulayp, tabann tercihleri konusunda geri dönüş alabilirsiniz..
Referandum, kamuoyu talepleri, eğilim tesbiti artk sradan, basit.
Yönetişim ötesi yeni bir durum bu..
E-demokrasi, doğrudan demokrasiye çok yakn bir sistem.
Şeffaflk son derece yüksek. İşlemler geriye dönük sorgulanabileceği gibi, geleceğe dönük ihtimal, maliyet ve risk analizleri yapabilecek, projeksiyonlar geliştirebileceksiniz..
Asimetrik sorgulama, çapraz ilişki, sadece sanal değil kurgusal gerçeklikler, varsaymlar üzerine rasyonel tezler geliştirebileceksiniz..
Media değişecek. İletişim değil, bilişimi de aşacağz, bilgileşime geçeceğiz..
Mal ve hizmetler konusunda maksimum seviyede bilgilenme şansnz, müşterilerin mal ve hizmete karş tavrn da görünür klma imkan sözkonusu olacak..
Rekabet kurallar değişecek.. Mal ve hizmetleri, fiyat ve kalite olarak ya da kendi mental, teolojik, vicdani kanaat ve tercihleriniz şğnda global çapta sorgulayabileceksiniz..
Bir yasa yapacaksanz, dünyada o konuda yaplan çalşmalar, üniversitelerin bu konuda elde ettikleri bilgileri sorgulamak mümkün olabilecek.. Dil ve tercüme sorunu da, toplumsal mesajlaşma açsndan önemli ölçüde çözülecek.. 1 milyon kanall bir televizyonunuz olacak. Daha doğrusu, televizyon mu, portal m, radyo mu, dergi mi, kitap m ne olduğu belli olmayan melez, hibrit bir media aygtna dönüşecek cep telefonlarnz..
Home office’ler de artacak. Bu yönü ile, aslnda ulaşm sorununu çözmeye de katk sağlayabilir.. Trafik düzeni internetle daha güvenli hale gelebilir diyeceğim ama, yaknda yollar da “akll” (?!) hale gelecek, araçlar da. GIS teknolojisi ile araçlarnz için şoföre bile gerek kalmayabilir..
Kuşkusuz her şey olumlu değil. Göz sağlğnz, radyasyon etkisi, zaman yutan bir canavara dönüşme ihtimali her zaman var..
Agnostizm, atomizasyon, kişilik parçalanmas, sanal gerçekliğin, gerçeklerin önüne geçmesi, sanal örgütler, suçlar vesaire, vesaire..
Ben iyi ya da kötüden söz etmiyorum. Bizi nasl bir geleceğin beklediğinden söz ediyorum.. Bir veriden söz ediyorum..
Teknolojik gelişme birçok şeyi, geri dönülmez bir şekilde değiştirecek..
Bilişim ve gen teknolojisi konusunda dikkatli olmak gerekiyor. Bu alan siyasetin, savaşlarn, din, bilim, ahlak gibi değerlerin radikal bir şekilde etkilenecekleri bir alan olacak..
Cebinizdeki cep telefonu sizin cebinizdeki bir ajan olabilir..
Orwel’in “büyükgözalt” gerçekleşti..
Dikkat: Büyük birader sizi gözlüyor..
O makinay siz doğru kullanmyorsanz, o makine sizi kötü bir şekilde kullanabilir, ele verebilir..
Böyle bir dünyaya ne kadar hazrz?. Ac, ama gerçek, biz hâlâ işin başndayz.. Ergenekon’u aşamadk ki, bu konular konuşalm. Biz hâlâ yazlm ve donanm ithal ederek, 70 milyon yurttaş, 1,5 milyar girişle klavyeden kayt altna alarak e-devletçilikle vakit geçiriyoruz..
Selam ve dua ile..UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.