25 Nisan 2018 Çarşamba10 Şaban 1439
 • Bir Ayet
 • Bir Hadis
 • Namaz Vakitleri
 • Hava Durumu
 • “İman edenlerin Allah'ı zikretmekten ve inen haktan dolayı kalplerinin saygı ile ürpermesinin zamanı gelmedi mi? Daha önce kendilerine kitap verilip de, üzerinden uzun zaman geçen, böylece kalpleri katılaşanlar gibi olmasınlar. Onlardan birçoğu fasık kimselerdir.” (Hadîd, 16)
 • “Dünya ve onun içinde olan şeyler değersizdir. Sadece Allâh'ı zikretmek ve O'na yaklaştıran şeylerle, ilim (mârifet ilmi) öğreten âlim ve (Hakk'a lâyıkıyla kul olmak için) tahsil gören talebe bundan müstesnâdır.” (Tirmizî, Zühd, 14)
 • için namaz vakitleri
  İmsak 04:28Güneş 06:04Öğle 13:08İkindi 16:55Akşam 20:01Yatsı 21:30
  • 31°C Adana
  • 27°C Adıyaman
  • 23°C Afyon
  • 19°C Ağrı
  • 29°C Amasya
  • 26°C Ankara
  • 29°C Antalya
  • 22°C Artvin
  • 32°C Aydın
  • 28°C Balıkesir
 • BIST: 106.941 -2.83
 • Altın: 174,033 -0.45
 • Dolar: 4,1006 0.34
 • Euro: 4,9925 -0.20

Bu Ülke Babamındı, Onunda Babasınındı, Onunda Bin Yıldır Ecdâdınındı

Ahmet Doğan İlbey

 

Bu ülke babamındı, onunda babasınındı, onunda bin yıllık Müslüman ecdâdınındı, bugünde benim, yarında oğlumun ve onun oğullarının olacaktır. Bu silsile, hücrelerinden yüreğine, tuvalet âdabından devlet düzenine, eğitimden medeniyet anlayışına, iliklerinden ruhuna kadar her şeyiyle İslâmlaşan Türk milletinin kendisidir.
 
      Bu ülke, Türklüğün İslâm’dan sâdır olduğuna, Müslüman olmadan önce Türklüğün hem isim, hem millet olarak tecessüm etmediğine, Türklüğün ancak İslâm şeriat ve yaşayışıyla varlık ve hüviyetini ilelebet sürdürebileceğine inananlarındır.
 
     Bu ülke, Türklüğün zarf ve mazrufunun Âl-i Selçuk, Âl-i Osman kalıbında İslâmlaşa İslâmlaşa meydana geldiğine, bir ırk olmadığına, önce Müslüman ve Muhammed (s.a.v.) ümmetinin bir parçasına olduğuna iman edenlerindir.   
 
      HÜKÜMRANLIK HAKKI İSLÂM’DAN ÇIKMADIKÇA TÜRKLERE AİTTİR
 
      Müslümanlığını Türk isminin gerisine düşürenlerin, İslâmlığın bütün hayatın ve her şeyin zarf ve mazrufu olduğu inancından kopup ham ve laik Türklük düşüncesini öne geçirenlerin, Türklüğünden Müslümanlığı bir miligram dahi eksiltenlerin, Kemalist Cumhuriyetin dayattığı sözde Türklük anlayışına kapılan ve tasdik edenlerin bu ülkenin sahibi babamın, onun babasının, onun da bin yıllık Müslüman Türk ecdâdının silsilesiyle hiçbir maddî ve manevî, fikrî ve ruhî bağı olamaz.
 
      TAPUSU ECDÂDIMIN OLAN BU ÜLKENİN, ATATÜRKÇÜ DEVLETLE HİÇBİR RABITASI YOKTUR
 
      Türkiye’de Müslümanlar, Türklerin hâdimiyeti ve adâleti altında yaşayacaklardır. Çünkü Müslümanlar, Türklerin kurduğu devletin adıyla birlik olmuşlar, varlıklarını ve dinlerini, mülkiyet ve emniyetlerini Türklere teslim etmişlerdir. 
 
      Türkiye’de bin yıldır devlet olmak salahiyeti, İslâm medeniyetinin yaşatıcısı ve ihya edicisi olarak Türklerdedir. Bundandır ki bu ülkede yaşayan bütün Müslümanlar, bir ırk olmayan Türklerin bin yıldır hakkıyla elde ettiği Türk devletinin tabiî âzalarıdır. Şüphesiz, bu esaslar içindeki devlet muhtevasının, yürürlükte olan Atatürkçü devlet ilkeleri ve muhtevasıyla hiçbir benzerliği ve rabıtası yoktur.
 
      Bu tarihî sebeplerdendir ki Türkiye’de hâkimiyetin ve meşrûiyetin belirleyicisi, hükümranlık hakkı İslâmlıktan çıkmadıkça Türk milletinindir. 
 
     KİMSE BABABIMIN BABASININ VE ONUNDA ECDÂDININ ÜLKESİNDE KATİLLE SULH YAPAMAZ
 
      Bundan dolayıdır ki bu şartları haiz olmayan ve yerine getirmeyen hiçbir bir hükümet ve kimse bu ülkenin sahibi babamın, onun babasının, onun da bin yıllık Müslüman Türk ecdâdının nâmına Pkk elebaşısı ve destekçisi Bdp ile sulh görüşmesi yapamaz. Yaparlarsa, milletin haysiyet ve izzetine zül getirir, recüliyetini, yani adamlıklarını kaybederler. 
 
        Mevzuun sadedi şudur. Tarihten gelen hak üzere yukarıda târif ettiğimiz Türk devletinin inşası fikrine öteden beri âşina olan bir kısım hükümet erkânıyla etrafındaki münevveran ve kanaat önderleri, PKK elebaşısı ve uzantısı BDP’lilerle acziyetin adı olan “Sulh Masası”na oturmayı ve “müzakere etmeyi” düşünüyorlarsa, tarih yani âl-i Osman’dan beri Müslümanların hâdimi olan Türk milleti onları affetmeyecektir.
 
       Atatürkçü devletin 12 Eylül cuntasıyla devam eden Kürt siyasetinin bir maşası, “bunalımlı kontrol stratejisi” figürü ve manipüle aktörü olan Pkk elebaşısının “derin” Kürt siyasetinin oyun kaideleri dışına çıkmaya başlayınca “derin işlerin” faaliyetlerinde bir aksama oldu. 
 
      Öncesi ve sonrası mâlûm; Türk ve Kürt Ergenekoncuları onbinlerce insanı kanlı ölümseverliklerine kurban ettiler. Bu arada Ergenekoncu generallerin arzu etmediği bir siyasî değişiklik oldu. PKK üzerinden Türkiye’yi vesayet altında tutma plânları akamete uğradı ve her şey ayaza çıktı. İpin ucu tam olarak kendinde olmayan hükümet, bir tabur darbeci generalden meydana gelen Ergenekoncuları haklı olarak derdest etti ve doğru yaptı. 
 
      Geçmişin “derin” ilişkilerinin aktörlerinden Kürt siyasetinde avcı kuş görevi yapan teröristbaşı devletin elinin altındadır. “Derin Roller” in aktörleri değiştiği için şimdi bu lanetli avcı kuştan görev bekleniyor. Pkk ve uzantılarına akıl nasihat vermesi, sözde “barışçı” mesajlar göndermesi, hâsılı, bazı isteklerin yerine getirilmesi şartıyla silahlarını bırakmaları ve siyaset yoluyla mücadele etmeleri tâlimatını vermesi isteniyor. 
 
      TERÖRİSTBAŞI VE YANDAŞLARI “SULH” YAPMA ŞARTLARINI HAİZ DEĞİLDİR
 
      Hükümet ve devletin, teröristbaşıyla “Sulh” görüşmesi yapmak istediği belli. Teröristbaşı ve yandaşları, “Hudeybiye” ve tarihteki bazı örnekler gibi “Sulh” yapma şartlarını haiz konumda değildirler. Hâdim bir milletin hükümeti oldukları inancını taşıdıklarını hâlâ söylüyorlarsa bir katille müzakere yapmamalıdırlar. 
 
      Yeni anayasa hakkında teröristbaşının da görüşlerini almak, devlet haysiyetinin ayaklar altında çiğnenişi demektir. Pkk ve elebaşısıyla müzakere yapacak bir devletin ve hükümetin akıbeti kötü olur. 
 
     MERHAMET DEVLETİ NİZAMI İÇİNDE İDAMLAR GETİRİLMELİ, ASILACAKLAR ASILMALADIR    
    
  Yapacak iş yalnızca milletin mâşerî vicdanından doğan adalet ve kanunlar yerine getirilmelidir. İdam hemen yürürlüğe girmeli, asılması gerekenler asılmalıdır. İdam birçok suça teşmil edilerek, merhamet devleti nizamı içinde kanun ve adalet devleti tesis edilmelidir. 
    
      Atatürkçü Cumhuriyetin yanlış siyasetinden bu hâle gelen Kürt meselesi, Pkk’dan eski bir meseledir ki, Müslümanlığını, yani İslâm’ı esas alan Kürtlükle sulh yapılması en doğru olanıdır. Müslüman kanaat önderleriyle işâret ettiğimiz Türk devlet bünyesi içerisinde kardeşçesine yaşamak fikrine emek vermek gerek. 
 
Not: “İyi Yazı, Modern Yazı Değildir” mevzuu, babamın, onunda babasının, onunda ecdâdının ülkesinde teröristbaşıyla “sulh” yapma teşebbüslerinden dolayı bir sonraki yazı gününe kaldı.  
 
 --------------------------------------------------
     İLÂVE YAZI:
 
     ŞEHR-İ MARAŞ’IN İLİM VE KÜLTÜR ADAMLARI
     Şehr-i Maraş’ta tek başına İslâm okulu gibi çalışan âlim Cemal Nar hocanın yeni bir kitabının yayınladığını öğrendik. “İslam'a Göre Irkçılık Ve Pkk Ekseninde Kürt Sorunu" adını taşıyan bu kitabın, Pkk probleminin ve ulusal etnikçiliğin girdabındaki Türkiye şartlarına hitap edecek bir kitap olduğu açık. Cemal Nar hocanın, “Aydınlanma Yolu Tasavvuf”, “Tasavvufun Anahtarı”, “Bu Sistemden İslam'a”, “İslâmlaşma Bilinci”, “İslâm Sancısı”, “İslâm’da Devlet ve Siyaset”, “İlim ve Özgürlük”, “İlim ve İktidar”, “Okuma Aşkı” gibi yayınlanmış bir hayli değerli kitapları mevcuttur.
 
----------------------------------------------------------
 
     Şehr-i Maraş’ın hasbî kültür adamlarından şair ve yazar Duran Boz, şiir ve deneme kitaplarındaki ismiyle Ömer Erinç, dilimizin ve denemenin ustası yazar İbrahim Demirci'yi dâvet ederek, gençlerle ve edebiyatçılarla buluşturmuş. Bir dil ustasına dil sohbeti yaptırmak ne güzel. Çağıranlar sağolsun. ‏
 
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
  Yazarın Diğer Yazıları
  ÜYE İŞLEMLERİ
  Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
  Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.