21 Mart 2018 Çarşamba4 Recep 1439
 • Bir Ayet
 • Bir Hadis
 • Namaz Vakitleri
 • Hava Durumu
 • “İçinizden insanları hayra çağıracak, iyiliği emredecek, kötülükten alıkoyacak bir topluluk bulunsun. İşte onlar kurtuluşa erenlerdir.” (Âl-i İmran / 104)
 • “Münafığın alameti üçtür. Konuştuğu zaman yalan söyler, söz verdiği zaman yerine getirmez ve ona güvenildiği zaman hıyanet eder” (Buhari, Müslim, Tirmizi)
 • için namaz vakitleri
  İmsak 05:34Güneş 07:00Öğle 13:17İkindi 16:41Akşam 19:23Yatsı 20:43
  • 13°C Adana
  • 10°C Adıyaman
  • 3°C Afyon
  • 7°C Ağrı
  • 8°C Amasya
  • 3°C Ankara
  • 14°C Antalya
  • 11°C Artvin
  • 11°C Aydın
  • 6°C Balıkesir
 • BIST: 116.432 0.85
 • Altın: 165,848 -0.48
 • Dolar: 3,9317 -0.21
 • Euro: 4,8170 -0.87

Muharrem Ayı Ve Hicret

Şevket Tandoğan

Hicrî 1435.yılın ilk ayı muharrem-i şerif; 4.11.2013 günü başlamıştır.13.11.2013 Çarşamba günü de mübarek ÂŞÛRE günüdür.

Hicrî yeni yılın; sağlık, huzur, barış, bereket ve bolluk içinde geçmesini ve hayırlara vesile olmasını dilerim.

Tevbe süresi 36. ayette bildirildiği üzere: Yıl içindeki 12 aydan 4 tanesi hürmetlidir. Yâni diğer aylardan daha fazla hürmet edilmesi gerekir.

İçinde bulunduğumuz muharrem ayı bunlardan birisidir. Hz.Peygamberimiz “Ramazan orucundan sonra, oruçların en faziletlisi muharrem ayında tutulan oruçtur.” Buyurmuştur.

ÂŞÛRE günü tarihte dönem noktası olarak çok önemli hâdiselere sahne olmuş mühim ve mû’cizevî bir gündür. Bu sebeple Peygamberimiz “Kim Âşûre günü aile fertlerine cömert davranıp, bol erzak alırsa Hz.Allah yıl içinde ona rızık genişliği verir.” Buyurmuştur.

Dolayısıyla bunca imkân ve nimetler içinde bulunduğu halde, yaratana âsi davranarak iç huzuru yitiren, sürekli darlık ve sıkıntıdan yakınanlara bu günler mükemmel bir fırsattır. Allah’a yönelerek Âşûre günü evinize alışveriş edin. Bakın yıl içinde darlık görecek misiniz?

Fakih Ebu’l Leys Hazretlerinin Tenbîhü’l-Gâfilîn kitabında rivayet ettiği Hadîs-i şerifte; Âşûre günü vuku bulan bazı hâdiseler şunlardır:

            1- Göklerin ve yerin yaratılması,

            2- Hz.Âdem’in tevbesinin kabûlü ve Hz.Havva ile buluşması,

            3- Hz.Nuh’un tufan sonrası gemisinin karaya yerleşmesi,  

            4- Hz.Musa’nın, Firavun’un şerrinden kurtularak,Firavun’un helaki,

            5- Hz.İbrahim’in Nemrut’un ateşinden kurtulması,

            6- Hz.Eyyûb’un hastalıktan şifa bulması,

            7- Hz.Yûnus’un balığın karnından karaya çıkması,

            8- Hz.Süleyman’a mülk ve saltanat verilmesi,

            9- Hz.Hüseyin’in şehid edilmesi,

           10-Kıyâmetin kopması da Âşûre günü olacaktır.

Bilindiği üzere, Miladî 622.yılı Muharrem ayında, Allah’ın izniyle Peygamberimiz ve pek çok eshabı Medine’ye hicret etmişlerdir. Yani Hicret-i Nebî bu günlerde vuku bulmuş ve bu yıl Hicrî takvimin başlangıcı sayılmıştır.

Kâinatın efendisinin mucize ve hikmetlerle dolu bu kutlu yolculuğu, doğup büyüdükleri yurtlarını, yuvalarını, mallarını ve sevdiklerini sırf Allah (cc.)için geride bırakarak kutlu şehir Medine’ye Hiçretleri; haddi zatında İslâmî inkişaf ve fütuhatın mihenk taşıdır.

Arabistan halkı eskiden beri her yıl zilhicce ayında Mekke’ye gelir Kâbe’yi ziyaret ederlerdi. Hz.Peygamberimiz de kafileleri dolaşıp onları İslam’a davet ederdi. Nübüvvetin 11.yılında Medine’den gelen 6 kişi ile görüşüp, vaaz ve nasihatte bulundu. Kur’an okudu. Onlar da iman ettiler. Bu 6 Müslüman memleketlerine döndüklerinde yakınlarını da irşat ederek ertesi yıl 12 kişi olarak geldiler. Akabe denilen semtte gizlice Peygamberimizle görüşüp; Allah’a şirk koşmamak, zina ve iftira etmemek, çocuklarını öldürmemek için söz verdiler, bîat ettiler. Buna tarihte BİRİNCİ AKABE BÎATI denir.

Nübüvvetin 13.yılında hac mevsiminde yine Medine’den gelen 73 erkek ve 2 kadın Müslüman Akabe mevkiinde Peygamberimizle buluştular. Bîat ettiler ve onu düşmanlardan koruyacaklarına, birlikte cihat edeceklerine söz vererek Medine’ye göç etmeye davet ettiler. Buna da İKİNCİ AKABE B’İATI denir.

Medîne’li Müslümanların bu samimi ve yiğitçe davranışları Peygamberimizi çok memnun etmişti. Mekke’de ambargo ve eza-cefa altındaki Müslümanlara hicret müsaadesi verildi. Kimisi Medine’ye, kimisi de Habeşistan’a göçüyorlardı.

Peygamber Efendimiz, müşriklerin sü-i kast planlarını öğrenmişti. Evi sarılmıştı. Yatağına Hz.Ali’yi bırakarak evinden çıktı. Ahzap duasını okuduğu bir avuç toprağı müşriklerin üzerine serpip, onlara görünmeden aralarından geçip gitti. Yol arkadaşı Yar-ı-garı-nebi Hz.Ebu Bekir ile beraber sevr mağarasında gizlendiler.

Servetiyle, saygın kişiliğiyle, aile fertleriyle hep yanında olan sadık dost Hz.Ebu Bekir r.a. Hicret esnasında 3 gün boyunca Sevr mağarasında Onun yanında ikinci kişi olarak yüksek himmet ve teveccühe mazhar olmuş, böylece Hilafet ve veraset-i tamme makamını ihraz etmiş, altın silsilenin ilk halkası belirlenmiştir.

Allah’ın Rasulü ve yanındakiler uzun yolculuk sonunda, Medine yakınında,bağ ve bahçeleriyle ünlü Kuba beldesine geldiklerinde burada 2 hafta kalarak mescit inşa ettiler, diğer muhacirlerle burada buluşarak birlikte Medine’ye giriş yaptılar.

Hz. Peygamberimiz önde, Hz.Ebu Bekir arkasında, diğer sahabeler yan taraflarında büyük bir konvoy halinde şirin Medine’ye girerken, Halk sevinçten uçuyor, şehir çığlıklarla çalkalanıyor, şair ve ediplerin “Ay doğdu üzerimize, ne mutlu bize” diyerek başlayan kasideleri sokakları çınlatıyordu.

Kendisini misafir etmek ve ağırlamak için hazırlanan Medine eşrafının davetlerine mukabil, devesi Hz.Halid ibni-zeyd’in evinin önünde çöktü ve orada yerleşti.

             

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
  Yazarın Diğer Yazıları
  ÜYE İŞLEMLERİ
  Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
  Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.