D.Mehmet Doğan

D.Mehmet Doğan

Hacım hoş geldin!

Hacım hoş geldin!

Mübarek bir seferden dönüyorsun; memlekete hoş geldin, sefalar getirdin. Hayatının bir dönüm noktası hacc; inşallah lâyıkıyla değerlendirmiş, ibadetlerini hakkıyla ifa etmişsindir; Allah kabul etsin. Haccın mebrur olsun!

Hac farizası varlıklı Müslümana mahsus. Ciddi bir meblağ ödeyip kutsal topraklara gittin, “keremli” Mekke’yi, “aydınlık” Medine’yi ziyaret ettin. Kâbe’yi tavaf ettin, Safa-Merve arasında say yaptın, Arafat’a çıktın, vakfeye durdun, şeytanları taşladın…Medine’de Aziz Peygamberimiz, Adı güzel kendi güzel Hz.Muhammed’in kabrini uzaktan temaşa eyledin…Mescid-i Nebevî’de namaz kıldın…

Herşey iyi hoş da, yediğin içtiğin senin olsun; mukaddes beldelerde başka neler gördün?

Mekke hâlâ keremli mi, Medine hâlâ münevver mi?

İçinizde Avrupa’ya, Amerika’ya gitmiş, oraların büyük şehirlerini, bu şehirlerdeki yüksek binaları görmüş olanlarınız vardır. Kutsal şehirlerde gördüklerinizle o şehirlerde gördükleriniz arasında bir fark var mıydı? Avrupa’nın, Amerika’nın meşhur otel zincirlerinin ışıklı tabelalarını Harem-i Şerif’in burnunun dibinde görmek sizi mes’ud etti mi?

Bu devasa yapıların meydana getirdiği modern kuyunun dibinde Kâbe’yi görmek sizde nasıl bir hissiyat uyandırdı?

Harem-i Şerif’in kapılarında, geçitlerinde Suud krallarının isimlerini gördün, Peygamber Efendimizin, dört halifesinin isimlerine rastladığın oldu mu?

Kaldığınız otellerde Suud kırallarının resimlerini seri halinde seyrü temaşa ettin mi? Hz. Muhammed’in, reşid halifelerinin resimleri yokken, Suud krallarının bed çehrelerinin her yerde görülmesini nasıl yorumladın?

Siz mukaddes beldelerde hac farizasını yerine getirirken Filistin’de Siyonist zalimlerin ne kadar masum Müslümanın kanına girdiğinden haberiniz oldu mu? Değil sivil halk, küçücük bebeklerin katledildiğini duydun mu? Duysa idin, tavaf sırasında kalbin titrer, vücudun dalgalanırdı.

Kudüs’de ABD operasyonunun Suud Krallarının tasvibi ile yapıldığını hiç aklından geçirdin mi?

Arkasında namaz kıldığın Kâbe imamlarından birinin ABD’nin azılı İslâm düşmanı başkanı Tramp’a dua etiğini biliyor muydun? Kâbe imamının/imamlarının şu sıralar ABD’nin ekonomik saldırıları karşısında zor günler geçiren Türkiye için dua ettiğine şahid oldun mu?

Hiçbir Suud’lu yetkilinin mazlumların lehine tek söz sarfettiğine dair bir bilgin var mı?

Daha ötesi, Suudların Suriye iç kavgası sürerken mağdur olan bir tek ferdi ülkesine kabul etmediğini, Halep’te, Hama’da, Şam’da mazlum sivil halkın katledilmesi karşısında kılını kıpırdatmadığını biliyor muydun?

Filistin’de mazlum Müslümanlar katledilirken Suud müftülerinin İsrail’le savaşın caiz olmadığına dair açıklamasını işitmiş miydin?

Hepsi bir tarafa, tam da sen haccederken, Suud kralının PKK’nın Suriye uzantısı PYD’ye 100 milyon dolar bağışladığından haberin oldu mu?

Ey hacı! Eğer bunlardan bîhaber haccettiysen, hoş gittin boş geldin! Hac sırf ferdî bir ibadet değildir, toplu bir ibadettir; milyonlarca Müslümanın birbiriyle kenetlenmesini gerektiren bir farizadır. Hacda böyle bir kenetlenmeye, kaynaşmaya şahid oldun mu?

Müslümanların ortak vicdanının tezahür etmediği bir hac gerçek mânasıyla hac olabilir mi?

Senin hac maksadıyla Suudilere verdiğin paraların Türkiye düşmanı teröristlere aktarılmadığından, onların da vatan evladı Mehmetçiklere silah doğrultmak için kullanmadığından emin misin?

Büyük şairimiz Mehmed Âkif ne diyor bakın:

Hakkı bir zâlime ihtâr, o ne şâhâne cihâd!

“En büyüktür” dedi Peygamber-i pâkîze-nihâd.

“Hakkı bir zalime ihtar ne kadar şahane bir cihad; bunun en büyük cihad olduğunu temiz yaradılışlı Peygamber söyledi…”

Bütün dünya Müslümanlarının mukaddes topraklarda olduğu bir sırada, yani tam zamanında, Suud kralına ulaşamasan bile, halka, vatandaşa ulaşıp “Mescid-i Aksa ne olacak? Kudüs zulümden ne zaman kurtulacak? Filistin Müslümanlarının kendi topraklarında esareti ne zaman bitecek?” sorularını sorabilirdin. Bir milyon Müslümanın hac esnasındaki sorusu her şeyi değiştirmez miydi? ABD’nin, İsrail’in önünde eğilen bu sapkınları korkudan tir tir titretmez miydi?

Ey hacı, şeytan taşlarken Suud krallarını gözünün önüne getirmediysen, Kâbe’de dua ederken bunların saltanatlarının yerle yeksan olmasını Allah’tan dilemediysen, düşün ve kendine dön! Tövbe istiğfar et!

 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
D.Mehmet Doğan Arşivi