25 Nisan 2018 Çarşamba9 Şaban 1439
 • Bir Ayet
 • Bir Hadis
 • Namaz Vakitleri
 • Hava Durumu
 • “İman edenlerin Allah'ı zikretmekten ve inen haktan dolayı kalplerinin saygı ile ürpermesinin zamanı gelmedi mi? Daha önce kendilerine kitap verilip de, üzerinden uzun zaman geçen, böylece kalpleri katılaşanlar gibi olmasınlar. Onlardan birçoğu fasık kimselerdir.” (Hadîd, 16)
 • “Dünya ve onun içinde olan şeyler değersizdir. Sadece Allâh'ı zikretmek ve O'na yaklaştıran şeylerle, ilim (mârifet ilmi) öğreten âlim ve (Hakk'a lâyıkıyla kul olmak için) tahsil gören talebe bundan müstesnâdır.” (Tirmizî, Zühd, 14)
 • için namaz vakitleri
  İmsak 04:28Güneş 06:04Öğle 13:08İkindi 16:55Akşam 20:01Yatsı 21:30
  • 18°C Adana
  • 13°C Adıyaman
  • 8°C Afyon
  • 5°C Ağrı
  • 10°C Amasya
  • 9°C Ankara
  • 17°C Antalya
  • 9°C Artvin
  • 14°C Aydın
  • 8°C Balıkesir
 • BIST: 110.059 -0.79
 • Altın: 174,736 -0.16
 • Dolar: 4,0867 0.65
 • Euro: 5,0024 0.36

33 Madde

M. Şevket Eygi

1. İslâmî uyanış, İslâmî kalkınma, İslâmî hürleşme, cihad fi sebilillah kesinlikle Ehl-i Sünnet dairesi ve ölçüleri içinde yapılmalıdır.

2. Ehl-i Sünnetin dört delili vardır: Kur'ân, Sünnet, icmâ-i ümmet ve kıyas-ı fukaha.

3. Akıl, temel ve zarurî âlet ve vasıtadır. Aklı olmayanın dini yoktur.Lâkin akıl kesinlikle din kaynağı değildir.

4. Mezhepsizlik ve fıkhı inkâr, İslâm Şeriatini tehdit eden en büyük ve yıkıcı bid'attir.

5. Ehl-i Sünnete aykırı yeni ictihadlara lüzum yoktur. Her Müslüman, her âlim ve fakih ictihad yapamaz. İctihad kapısı (lüzum ve zaruret yüzünden) kapalıdır. Ehliyet ve liyakati olmayan herkesin ictihad yapması Ümmet içinde kaos ve anarşi çıkmasına, büyük tahribata ve parçalanmaya yol açar.

6. Dört hak mezhep vardır. Bunlar usûlde ittifak halindedir. Ayrıntılarda bazı küçük ve önemsiz farklılıklar vardır, onlar da geniş bir rahmetten ibarettir.

7. Ehl-i Sünnet sahih (Kur'ân'a ve Sünnete uygun doğru) itikada sahiptir.

8. Ehl-i Sünnet'in itikadı Tevhid inancını esas alır. Ehl-i Sünnetin Tevhid inancı ve anlayışı doğrudur.

9. İmamı Eş'arî ve İmamı Mâturidî Ehl-i Sünnetin iki inanç/akaid imamıdır.

10. Tasavvuf ve tarikat İslâm'ın ahlâk, mâneviyat, bâtın boyutudur. Kur'ân'a, Sünnete,Şeriata muvafık olan gerçek tasavvuf ve tarikat haktır.

11. Vehhabîlik bir bid'at hareketidir.

12. Vehhabilik Hilafet-i İslâmiyeye, Osmanlı İslâm devletine isyandır.

13. Hilâfet-i İslâmiye ve devlet-i Osmaniyye yıkıldıktan sonra İslâm dünyası bin parçaya ayrılmış, emperyalist sömürgecilerin eline geçmiş, Müslümanlar perişan olmuştur.

14. Osmanlı devleti, Osmanlı Hilâfeti son zamanında yüzde yüz ideal bir İslâmî sistem olmamakla birlikte Müslümanlara yine de güvenlik, şer'î hürriyet ve inançlarına göre bir hayat sürme imkânını veriyordu.

15. Osmanlı mülkü bir Dârü'l-İslâm'dı.

16. Osmanlı düşmanlığı, Osmanlı'ya kılıç çekmek bir takım Müslümanlara çok pahalıya mal olmuştur.

17. Kur'ân'a, Sünnete, icmâ-i ümmete, fıkha, şeriata, sahih akaide dayanmayan bütün nahda (uyanış) hareketleri yanlıştır, bâtıldır.

18. Osmanlı, bütün zaaflarına rağmen ayakta kalmış olsaydı Filistinliler, Iraklılar ve diğer bilad-ı İslâmiyye Müslümanları bugünkü perişan ve acınacak duruma düşerler miydi?

19. Müslümanın kanı, canı, malı öteki Müslümanlara haramdır. Ehl-i Tevhid, Ehl-i Kıble Müslümanlarını geçersiz ve bâtıl fetvalarla müşrik ve kâfir ilan edecekler sonra onların mallarını ganimet perdesi altında yağmalayacaklar. Böyle Müslümanlık, böyle cihad, böyle ganimet olmaz!..

20.Allah'ı kemâl sıfatlarla sıfatlı ve noksan sıfatlardan münezzeh olarak kabul etmeyen, içinde vahim itikad bozuklukları bulunan hareketler başarıya ulaşmaz.

21. Peygamberin (Salat ve selâm olsun O'na) "Ümmetim benden sonra 73 fırkaya ayrılacaktır. Biri müstesna bunlar Cehennemliktir" sözü haktır.

22. Müslümanlar, Selef-i Sâlihînden, yani ilk üç asırdan sonra İslâm'ın doğru anlayışını yitirdiler iddiası yanlıştır. Doğru, sahih, Kur'ân'a ve Sünnete uygun İslâm, hiçbir kopukluk olmadan zamanımıza kadar ulaşmıştır. İslâm bozulmamıştır, bir kısım Müslümanlar bozulmuştur.

23. Sahih bir imandan sonra İslâm'ın ('Amele, aksiyona, ibadete) dair en büyük ve temel emri günde beş vakit namaz kılmaktır. Namazı kaybeden Müslüman kişi ve toplumlar dinini yıkmış olur. Kur'ân kötü bir toplum için "Onlar namazı terk ettiler, şehvetlerine uydular" buyuruyor.

24. Kadın konusunda Kur'ân, Sünnet ve Şeriat ne diyorsa haktır, doğrudur. Feminizm batıl ve sapık bir doktrin ve ideolojidir. İslâm'ı feminizme uydurma çabaları sapıklıktır.

25. İslâm medeniyet dinidir, bedeviyet dini değildir.

26. Selefîlik hareketi Ehl-i Sünnete aykırıdır ve bozuk bir cereyandır.

27. Yakın tarihte Müslümanlar için en büyük cihad önderi ve modeli Şeyh/İmamŞâmildir.O icazetli bir Şeriat âlimi, icazetli bir tarikat şeyhi, meşru emirü'l-mü'minîndir.

28. Afganî gibi Masonlardan Müslümanlara önder, rehber, model olmaz. Böyle adamların peşinden gidilmez.

29. Vehhabîlerin ve Selefîlerin Ehl-i Sünnete ters düşen, Ehl-i Sünnet ile uyuşmayan bütün itikadları ve amelleri yanlıştır.

30.İslâm dini ilâhîdir. Binaenaleyh İslâm'da reform, değişiklik, yenilik yapılamaz. Dinde reforma yönelik bütün fikirler, hareketler, teşebbüsler bâtıldır, keen lem yekûndur.

31. Kur'ân ve Sünnetteki kesin hükümlerin, farzların, müekked emir ve yasakların artık bugün geçerli olmadığını iddia etmek ve buna inanmak küfürdür. İslâm ahkamı Kıyamet'e kadar yürürlükte kalacaktır.

32. Âlet ilimlerini ve 'âli ilimleri ehliyetli üstadlardan usulüne göre okuyup geçerli icazet almamış kimseler fetva veremez.

33. Ehliyeti, liyakati, icazeti olmayan, kesbî ilimlerin yanında Allah vergisi vehbî ilme sahip olmayan kimseler Kur'ân tefsiri ve yorumu yapamaz.

Sultanahmet ramazan çarşısı

Pazar günü ikindiden sonra Sultanahmet Ramazan çarşısına bakmaya gittim. Bu yıl dükkânları güzel yapmışlar. Kubbeleri var. Büyük çoğunluk dönerci, sucukçu. Yanında çorba ve pilav da var, tatlıcı pek yoktu. Gözüme bir İzmir lokması dükkanı çarptı. Gözlemeciler, kömür ateşinde Türk kahvesi... Bir hat, bir de ebru dükkânı.

Geçen yıl el sanatı ve hatıra eşyası satan birkaç dükkân vardı, bu yıl göremedim.

Unutmadan kayd edeyim: Geçen sene 9 3=12 işi vardı...

Sultanahmet parkı bir kalabalık sormayın. Saat 17.30, çimenlere yaygılar serilmiş, kadınlar çocuklar oturmuş, iftar saatini bekliyorlar. Daha iki buçuk saat var.

Parkın arasından geçen daracık yol yoğun trafiğe yetişmiyor. Dev turist otobüsleri, otomobil otomobil...

Sultan Ahmed türbesinin önü ve içi kalabalık. Açık saçık, çarşaflı, eşarplı, yerli, turist ziyaretçiler var. O karmakarışık kalabalığın içine gidip de ziyaret etmek istemem. Sultan Ahmed veli padişah idi. Aziz Mahmud Hüdayî hazretlerinin müridi idi. Beş vakit namaz kılar, teheccüde kalkar, nafile ibadetler eder, zikrullah ile meşgul olurdu. Böyle zatların türbelerine açık saçık hafif giyimli kadınları sokmamak gerek. Kime lâf anlatacaksın...

Divanyolu'na çıktım. Misafir için tatlı alacaktım, oradan aldım.

Savaşlarda göğüs göğse çarpışmalar olurmuş, Ramazan'da Sultanahmet'te göğüs göğse yürünüyor. Karmaşa, kalabalık, yoğunluk son haddinde.

Caminin hoparlörlerini dışarıya vermişler, içeriden vaaz, Kur'ân tilaveti duyuluyor. Doğru mu?

Saat 6'dan önce eve döndüm. Sanırım meydan ve park iftara doğru, iftardan sonra daha da kalabalık olur.

İstanbul bu nüfusu kaldırmaz. Nüfusunu beş milyona indirmek lazım. Böyle bir şey mümkün müdür? Niçin olmasın? Çare ve çözüm aramak gerek. Almanlar, İsveçliler, Norveçliler olsa bu çare ve çözümleri ararlar, bulurlar, uygulamaya koyarlar.

Bizde ise megakentin nüfusunu 40 milyona çıkartmak isteyenler var. Yeni bir plan yapmışlar. Marmara denizinde sahile yakın yerlerde yapay adalar oluşturacaklarmış. Bu adalarda lüks meskenler, eğlence yerleri yapılacakmış. Bu işte milyarlarca dolar varmış.Peki şiddetli bir zelzelede bu Sodom Gomore adaları denize batarsa ne olacak? Yeni bir Atlantis efsanesi olur fena mı?

Bu akşamki mönümde, Fatih Kadınlar pazarından aldığım börülceye benzer bir bakliyat yemeği var.

Şekerimin yüksek olması dolayısıyla oruç tutmakta zorlanacağımdan korkmuştum. Çok şükür öyle bir şey olmadı.

Peygamberimiz (Sallallahu aleyhi ve sellem) "Oruç tutunuz, sıhhat bulunuz" buyurmuşlar. Bu hadîs-i şerifin Arapçası iki kelimeden ibaret. Efendimiz cevamiü'l-kelimdir. Çok az sözle çok hikmetli, çok derin konuşur.

Kimin oruç tutamayacağına sadece ve sadece tabib-i müslim ve hâzık olan doktorlar karar verir. Yani hem iyi doktor olacak, hem de Müslüman olacak. Dinî konularda, Müslüman olmayan doktorların sözlerine ve öğütlerine kulak asmayınız.

İlân

Çin'de özel olarak üretilmiş olan extra kalite harika ve acayip Ming Ghu marka hoparlör yağları gelmiş ve piyasaya arz edilmiştir. Bu yağlarla yağlanan hoparlörler, eskisine nisbetle iki misli bağırmakta; yakındaki binaların camları zangırdayıp çatlamakta, mışıl mışıl uyuyan bebekler uyanıp ağlamakta, bînamazlar yataklarından fırlayıp sövüp saymaktadır. Malımız garantilidir, tecrübe ile sabittir.

Bitmeden almakta, hoparlörlerinizi iyice yağlamakta acele ediniz.

Yazarın Diğer Yazıları
ÜYE İŞLEMLERİ
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.