19 Nisan 2018 Perşembe4 Şaban 1439
 • Bir Ayet
 • Bir Hadis
 • Namaz Vakitleri
 • Hava Durumu
 • “İçinizden insanları hayra çağıracak, iyiliği emredecek, kötülükten alıkoyacak bir topluluk bulunsun. İşte onlar kurtuluşa erenlerdir.” (Âl-i İmran / 104)
 • “Münafığın alameti üçtür. Konuştuğu zaman yalan söyler, söz verdiği zaman yerine getirmez ve ona güvenildiği zaman hıyanet eder” (Buhari, Müslim, Tirmizi)
 • için namaz vakitleri
  İmsak 04:39Güneş 06:13Öğle 13:09İkindi 16:53Akşam 19:54Yatsı 21:21
  • 27°C Adana
  • 27°C Adıyaman
  • 23°C Afyon
  • 15°C Ağrı
  • 25°C Amasya
  • 23°C Ankara
  • 23°C Antalya
  • 16°C Artvin
  • 25°C Aydın
  • 20°C Balıkesir
 • BIST: 111.874 -0.20
 • Altın: 174,458 0.31
 • Dolar: 4,0260 0.32
 • Euro: 4,9840 0.24

Bediüzzaman hakkında sorular ve cevaplar

M. Şevket Eygi

AQİL ve baliğ olan kimse dinen sorumludur, mükelleftir. Böyle bir Müslümanın Kur'andaki, Sünnetteki, Şeriattaki kesin emirleri yerine getirmesi, kesin yasaklardan kaçınması, öğütleri tutması gerekir. Mesela beş vakit namaz kılmak farzdır ve kılınması gerekir. Aqil ve baliğ Müslümanın bunları yapabilmesi için "bilmesi gerekir". İşte bu bilgiye ilmihal denir. İlmihal bilgilerini sahih şekilde öğrenmek kadın erkek bütün Müslümanlara farzdır.

Öğrenilmesi farz olan bu ilmihal bilgilerini öğretmek vazifesi öncelikle kimlere aittir?

İcazetli din alimlerine ve fakihlere aittir.

Müslüman anne babalara aile reislerine...

Ümmet temsilcilerine ve sorumlularına...

Bir İslam toplumunda bir kısım çocuklar gençler ve halk ilmihalini hiç bilmiyorsa, bir kısmı ise yeterli miktarda bilmiyorsa, başka bir kısmı sahih şekilde bilmiyorsa sorumluluğun büyük kısmı öğretmeyenlere aittir.

Türkiyede şu anda bu konuda en sorumlu ve veballi kurum Diyanet İşleri Başkanlığıdır. Onun birinci vazifesi on milyonlarca çocuğa gence halka en doğru en sahih şekilde ilmihal bilgisi öğretmek ve bu bilgilerin hayata geçirilmesini sağlamaktır.

Evet sadece öğretmekle ve öğrenmekle iş bitmiyor. Öğretilen ve öğrenilen bilgilerin hayata geçirilmesi uygulanması gerekiyor.

İlmihale ahlak ile ilgili bilgiler de dahildir. Müslümanlara İslamın doğruluk ve dürüstlük (istikamet), emanete riayet, mümin kardeşlerine melek olmak, komşularına kardeş olmak,

Ağaçları,yeşilliği, hayvanları korumak, büyüklere hürmet etmek, küçüklere şefkatle muamele etmek, israf ve lüksten uzak durmak, mütevazı olma ve bunlar gibi yüzlerce ahlak düsturu ilmihal çerçevesinde öğretilmelidir.

İlmihal okuyan, içindeki bilgileri iyice öğrenen ve bunları hayatına uygulayan bir kimse iyi Müslüman, iyi insan ve iyi vatandaş olur.

Sahih İtikadı, ilmihali, ahlakı bilmeyen, öğrenmeyen bir kimse İslamı hayata nasıl uygulayacaktır?

Dindar ve güçlü Müslüman devlet adamları, zengin ve güçlü Müslümanlar, Türkiyedeki on milyonlarca Müslüman halka İslamı doğru şekilde öğretmek amacıyla, yurt içindeki ve dışındaki icazetli ve taqvalı ulemadan bir heyete sahih ve müfid bir İSLAM İLMİHALİ hazırlattırmalıdır. Bu ilmihalin özellikleri

1. İtikad, ibadetler, alış veriş, hayat tarzı... Bellibaşlı helaller ve haramlar... Ahlak... İslamda kardeşlik hakları ve vazifeleri... İslamda edep, görgü, nezaket... Ahkam-ı Sultaniye (Hilafet ile ilgili bilgiler)... Medenî Müslümanın özellikleri ve sıfatları... Dinde bidatler... İslamda meskenler, dekorasyon, kılık kıyafet serpuş, kadın tesettürü, yazı, takvim... Müslümanın günlük hayatı... vs...

2. Bu ilmihalin her sayfası İslam süsleme sanatına uygun olarak büyük sanatkarlara, müzehhiplere, dizayn üstadlarına hazırlattırılacak, beş renkli (ekstra yaldızlı) olarak en uygun kaliteli kağıda, en temiz ve nefis şekilde bastırılacaktır. (İtalyada veya başka bir Batı ülkesinde dizaynı, baskısı, tertibi, süslemeleri ile en sanatlı ve başarılı kitap ödülünü kazanacaktır.)

3. İlmihal kesinlikle icazetli Ehl-i Sünnet ulemasına yazdırılacaktır. Hiçbir reformcu, mezhepsiz, bidatçi, bozuk ilahiyatçı, Fazlurrahmancı, BOPçu, Afganîci, Diyalogçu, Kemalist ilahiyatçı, Necdî, Râfizî bu işe karıştırılmayacaktır.

4. İlmihal hazırlandıktan sonra, yayınlanmadan önce tasdikli Arapça tercümesi İslam alemindeki en az on Sünnî Fetva Merkezine gönderilerek, onlardan "Doğrudur, sakıncası yoktur, basılabilir ve güvenle okunabilir" fetvası alınacaktır.

5. Bu kitap bedava dağıtılmayacak, maliyet fiyatına verilecek, isteyen Müslümanlar ve kurumlar fazla miktarda alıp gençliğe ve halka hediye edeceklerdir. (İlmihal kesinlikle ticarete alet edilmeyecektir.)

6. Bazı çok seyredilen tv kanallarında bu ilmihalin dersleri verilecektir. (İlmihal dışı aykırı ilaveler yapılmamak şartıyla)

7. Bilahare bu ilmihalin Arapça, İngilizce, Fransızca, Rusça, Çince, Türkî lehçelerde ve başka dillerde tercümeleri yapılıp yayınlanacaktır.

Bu ilmihal projem ve teklifim bir ütopya değildir. Müslüman büyüklerin bunu yapacak parası ve imkanı vardır. Gelgelelim yapmazlar. Yaptırılmaz.

Bazı büyük cemaatler ve sektler böyle bir ilmihale sıcak bakmaz. Yapılacaksa Cemaat İlmihali olmalıdır...

Müslümanların bir Halifesi olsaydı, bu ilmihali Hilafet-i Aliye Yüksek Fetva Kurulu hazırlar, Emîrül-müminîn hazretleri de önsöz yazardı. Maddî imkan olduğu halde, bu kadar hayırlı, faydalı, sevaplı, ecirli bir hizmet niçin yapılmıyor, yapılamıyor, doğrusu çok üzülüyorum...

* (İkinci yazı)

Şişli Maslak Sarıyer

İstanbulun, sadece İstanbulun değil bütün Türkiyenin en kıymetli, en pahalı, en rantlı arazisi olan Maslak bölgesinin, Şişli belediyesinden alınıp Sarıyer belediyesine bağlanması için Meclise gece yarısında bir kanun teklifi verilmiş.

Hukukun, insan haklarının, demokrasinin hakim olduğu medenî ülkelerde böyle değişiklikler o bölgede yaşayan halka sorularak, referandum yapılarak neticeye bağlanır.

Maslak niçin Şişli'den alınıp Sarıyer'e bağlanıyor? Bunun gerekçeleri nelerdir?

Bu değişiklik siyasî amaçla mı yapılıyor?

İşin içinde rant hesapları mı vardır?

Böyle bir değişiklik adalete, insafa, ahlaka uygun mudur?

Sade bir vatandaş olarak bendenizin vicdanı rahatsız oldu?

İdeolojik tarafının dışında Mustafa Sarıgül'ün takdir ettiğim tarafları vardır. Bakarsınız bir sabah namaza camiye gider. Başka bir gün cemevini ziyaret eder. Başarılı bir belediyeci ve idarecidir. Biri anlatmıştı: Bir okul çocuğu hasta olmuş, evde yatıyormuş. Teelefon çalmış, annesi açmış, bir ses "Ben Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül. Çocuğunuzun hasta olduğunu duydum, geçmiş olsun, bizim belediye olarak bir hizmetimiz varsa hazırız..." demiş. Kadıncağız şaşırmış, çok teşekkür etmiş ve tabiî ki, müteşekkir ve minnettar kalmış...

Şişli halkının büyük çoğunluğu Sarıgülü desteklemekte ve tutmaktadır.

Ya Rabbi!.. Şu memlekette ne dolaplar dönüyor... Ablar akıyor, dolablar dönüyor... Bu olup bitenlerin içyüzü nedir?

* (Üçüncü yazı)

Bayram Tebriki

Bütün Mü'minlerin kurban bayramlarını tebrik ediyorum.

1. Cenab-ı Hak imanlarımızı korusun.

2. Ölenlerimize rahmetiyle muamele buyursun.

3. Kalanlarımıza hüsn-i hâtime nasip etsin.

4. Bizleri Kur'anın emir ve yasaklarına uyan itaatli kullarından eylesin.

5. Resulullah Efendimizin (Salat ve selam olsun ona) Sünnetine uymak hususunda bizlere gayret ve şevk versin.

6. Ayaklarımız Şeriat dairesi içinde bulundursun.

7. Bizleri her türlü azgınlıklardan, açıkça ve küstahça işlenen günah, azgınlık ve isyanlardan muhafaza buyursun.

8. Lisanlarımızı gıybetten, nemimeden ve diğer dil afetlerinden korusun.

9. Gözlerimizi Deccalvizyonlardaki fuhuş, fısk, fücur, küfür, nifak, isyan, tuğyan programlarını seyr etmekten, kulaklarımızı bunları dinlemekten korusun.

10. Bizleri israf, lüks, gurur, kibir, aşırı tüketim, aşırı konfor belalarından uzak bulundursun.

11. Bizleri beş vakit namazı dosdoğru kılan âbid kullarından eylesin.

12. Hür ve mukim erkeklerimizi farz namazı cemaatle eda eyleyenlerden eylesin.

13. Şeytanî ve nefsanî gurur ve kibirlerimizi Rahmanî tevazu ve alçakgönüllülüğe çevirsin.

14. Zekatlarımızı Rıza-ı İlahisine muvafık şekilde, Kur'ana Sünnete Şeriata ve fıkha uygun olarak hakeden gerçek şahıslara vermeyi nasip etsin. Zekat uğrularının şerlerinden bizleri korusun.

15. Bizleri nefs-i emmârelerimize esir olup rezil duruma düşmekten korusun.

16. Müslüman kadın ve kızların şer'î tesettüre bürünmelerini nasip etsin, onları şeytanî tesettürden korusun.

17. Bizleri cemaatçilik ve tarikatçilik holiganlıklarından, fanatizminden, militanlığından ve asabiyetinden korusun, bizlere Ümmet şuuru versin.

Sevgili kardeşlerim!.. Allahın bize yardım etmesini samimiyetle istiyorsak, biz de Kur'ana, Sünnete, Şeriata, fıkha, İslam ahlakına uyarak kendimize yardım edelim.

Yorumlar
  Yazarın Diğer Yazıları
  ÜYE İŞLEMLERİ
  Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
  Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.