19 Mart 2018 Pazartesi3 Recep 1439
 • Bir Ayet
 • Bir Hadis
 • Namaz Vakitleri
 • Hava Durumu
 • “İçinizden insanları hayra çağıracak, iyiliği emredecek, kötülükten alıkoyacak bir topluluk bulunsun. İşte onlar kurtuluşa erenlerdir.” (Âl-i İmran / 104)
 • “Münafığın alameti üçtür. Konuştuğu zaman yalan söyler, söz verdiği zaman yerine getirmez ve ona güvenildiği zaman hıyanet eder” (Buhari, Müslim, Tirmizi)
 • için namaz vakitleri
  İmsak 05:38Güneş 07:03Öğle 13:18İkindi 16:40Akşam 19:21Yatsı 20:41
  • 16°C Adana
  • 17°C Adıyaman
  • 12°C Afyon
  • 11°C Ağrı
  • 14°C Amasya
  • 10°C Ankara
  • 17°C Antalya
  • 13°C Artvin
  • 17°C Aydın
  • 16°C Balıkesir
 • BIST: 115.450 -1.51
 • Altın: 166,656 0.58
 • Dolar: 3,9399 0.57
 • Euro: 4,8592 0.93

Mü’min Kardeşlerini Ötekileştirmek

M. Şevket Eygi

SİZ muhterem kardeşim, çok mübarek bir tarikata mensupsunuz. Derviş olduğunuzu iddia ediyorsunuz ama sanırım muhibsiniz. Muhib de olsanız, iyi bir alakanız var. Tarikatinize, şeyhinize hürmet eder, hizmetlerinizden dolayı tebriklerimi sunar, ellerinizden öperim.

Ancak, büyük bir eksikliğinizin bulunduğunu söylememe izin veriniz.

Siz “öteki” Müslümanlarla ilgilenmiyorsunuz. Küçük bir dünyanız var. Tarikatiniz, şeyhiniz, ihvanınız… Peki, sizin tarikatınıza mensup olmayan, şeyhinizden el almamış bulunan mü’min kardeşleriniz ne oluyor?.. Onlar öteki Müslümanlar…

Ehl-i Sünnet Müslümanlığı dairesi içinde bizden olan mü’minler, bizden olmayan öteki müminler ayırımı yoktur.

Bir kimse müminse ve Kur’an, Sünnet, Cemaat yolundaysa, beş vakit namazını kılıyorsa o öteki mü’min olamaz. Bizdendir…

Nakşilik, Kadirilik, Nurculuk, Şuculuk, Buculuk, Oculuk hizmet ekolleridir, meşreblerdir, aralarında ötekilik, başkalık olmamalıdır.

Müslüman bir yayın kurumu düşünelim… Patronu Nakşî… Genel yayın müdürü Kadirî… Yazı işleri müdürü Risale-i Nur talebesi… Fikir ve sanat seksiyonu şefi Mevlevî… İstihbarat müdürü tarikatsız, sadece Şeriat Müslümanı… Diğer elemanları içinde Süleyman Efendi talebesi, Şazelî, Cerrahî olanlar var…  Öğle ezanı okunuyor, oradakiler hepsi mescide giderler ve beraberce saf olup, imamete en ehil olanın ardında cemaatle namaz kılarlar.

Bu kurumda şu veya bu dinî cemaate, tarikata, hizbe, fırkaya, meşrebe hizmet edilmez; İmana, İslam’a, Kur’ana, Sünnete, Şeriata, Ümmete, İmamete, İslam ahlakına, vatana, millete ve davet açısından bütün insaniyete hizmet edilir.

Bütün İslamî hizmet kurumları böyle olmalıdır.

Meşreb holiganlığı bir tür ırkçılıktır.

Bizim tarikattan, bizden diye ehliyetsiz bir elemana iş vermek ırkçılıktır.

Bütün islamî hizmetler Ümmet birliği şuuru içinde görülmeli, yapılmalıdır.

Bizim meşrepten veya cemaatten olmayan Müslümanları ötekileştirmek cahiliyet zihniyetidir.

İslam’da holiganlık, militanlık ve fanatizm yoktur.

Emanetler yani başkanlıklar, hizmetler, vazifeler, memuriyetler, müdürlükler, işler sadece ehil ve layık olanlara verilmelidir.

Bu kardeşimiz bizden, işi ve maaşı ona verelim diyerek ehliyetsiz bir kimseye iş vermek hıyanet olur, İslam’ı içinden yıkmak olur.

İslam’da çeşitlilik vardır. Bir kurumda, bir hizmette çeşitli meşreplerden Müslümanlar ahenk içinde çalışabilmelidir.

Sahih imanı olan, beş vakit namazı kılan, Ümmet birliği ve İmamet şuuruna sahip bulunan, ehliyetli, liyakatli, ahlaklı, ihlaslı, faziletli her Müslüman (tarikati, meşrebi ne olursa olsun) bizdendir.

(İkinci Yazı)

H a y a l l e r

ÖNCELİKLE bütün Ehl-i Sünnet Müslümanları tek bir Ümmet olmalı***Bu Ümmetin başında ‘âdil, râşid, muktedir, müdebbir, dahi (keskin zekalı, Şeytana pabucu ters giydirecek) bir İmam bulunmalı***Mü’minler bu zata biat ve itaat etmeli***Ümmetin gerçekten âqil ve hikmetli üyelerden oluşan Şûra Meclisi bulunmalı***Ümmet işleri ehil ve mu’temen kimselere danışılarak görülmeli***İcazetli ulema ve fukaha yetiştiren İslam Medreseleri açılmalı***Sağlam ve güçlü Tevhid, Kur’an, Sünnet, Şeriat eğitimi verecek mektepler açılmalı***Birbirinden kopuk bin parçadan oluşan İslam Protestanlığı kaos ve anarşisine son verilmeli***Halkın en az yüzde doksanı namaza başlatılmalı***Farz namazlar camilerde büyük cemaatlerle kılınmalı***Mihraplara, minberlere, kürsilere; icazetli, ehliyetli, karizmatik, etkili ulema  konulmalı***Yakında veya uzaktaki bir İslam ülkesi ile federatif bir şemsiye altında birleşilmeli ve İslam birliği yolunda ilk adım atılmalı***Tasavvuf tarikatları açılmalı ve bunların bazısı Şeyh Şâmil zamanında olduğu gibi müridizm teşkilatı ve ordusu haline getirilmeli***Medya ve bilhassa tv’ler zabt u rabt, disiplin altına alınmalı***Yoğun bir halk eğitimi ile ahali ıslah edilmeli***Ülkenin şeffaflık, temizlik, ahlak, fazilet notu birkaç sene içinde  en az, 10 üzerinden 7’ye çıkartılmalı***Dünyanın her ülkesinden Türkiyeye beyin gücü ithalatı yapılmalı***Geri zekalıların ve kötü niyetlilerin Ümmet, ülke, devlet işlerine karışması mutlaka önlenmeli***Kokuşma mutlaka önlenmeli***İdam cezası geri getirilmeli***Başta uyuşturucu tacirleri, rüşvetçiler, soyguncular kesin şekilde tenkil edilmeli, tepelenmeli***Lüks, israf, sefahat, her türlü beyinsizlik, aşırı tüketim, saçıp savurma önlenmeli***İnsanların gizli özel hayatlarına karışılmamak şartıyla ahlak polisi kurulmalı***Müstehcen yayınlar, seks köleliği, kadın ve kızların rahatsız edilmesi önlenmeli***Bu maksatla onların rahatça, huzur içinde seyahat edebileceği  otobüsler, vagonlar, ayrı bölümler bulunmalı***Süper zekalı, yüksek kabiliyet ve istidat sahibi gençlere özel mekteplerde süper eğitim verilmeli***Kötülük, zulüm, haksızlık yapmayan herkes güven ve huzur içinde yaşayabilmeli***Nüfusu en az bir milyon olan Kripto Yahudiler ve yine en az bir milyon olan Kripto Haçlılar konusunda âdil ve insaflı bir çözüm bulunmalı***Ülkede, düşmanların bile üstünlüğünü kabul ve tasdik edecekleri, bütün İslam dünyasına ve insanlık âlemine örnek ve model olacak bir sistem kurulmalı***Baştaki İmam, Hz. Ömer gibi yaşamalı***Dünyanın sıkıntıya, zulme, baskıya uğrayan bütün seçkinleri Türkiyeye hicret etmeli***Din konusundaki bütün holiganlıklara, militanlıklara, fanatizmlere, tekelciliklere son verilmeli***İnşaata, yapıya, meskene, arsa spekülasyonlarına dayalı çürük iktisat sistemi değiştirilip, Güney Kore gibi yerli ve millî otomobile, elektroniğe ağırlık verilmeli***Tarım arazileri korunmalı***Lâlecilikte, çiçekçilikte, fidancılıkta Hollandanın önüne geçilmeli… (Ve daha nice maddeler…)

25.09.2014

Yorumlar
  Yazarın Diğer Yazıları
  ÜYE İŞLEMLERİ
  Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
  Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.