27 Nisan 2018 Cuma11 Şaban 1439
 • Bir Ayet
 • Bir Hadis
 • Namaz Vakitleri
 • Hava Durumu
 • “İman edenlerin Allah'ı zikretmekten ve inen haktan dolayı kalplerinin saygı ile ürpermesinin zamanı gelmedi mi? Daha önce kendilerine kitap verilip de, üzerinden uzun zaman geçen, böylece kalpleri katılaşanlar gibi olmasınlar. Onlardan birçoğu fasık kimselerdir.” (Hadîd, 16)
 • “Dünya ve onun içinde olan şeyler değersizdir. Sadece Allâh'ı zikretmek ve O'na yaklaştıran şeylerle, ilim (mârifet ilmi) öğreten âlim ve (Hakk'a lâyıkıyla kul olmak için) tahsil gören talebe bundan müstesnâdır.” (Tirmizî, Zühd, 14)
 • için namaz vakitleri
  İmsak 04:24Güneş 06:01Öğle 13:08İkindi 16:55Akşam 20:03Yatsı 21:33
  • 19°C Adana
  • 17°C Adıyaman
  • 16°C Afyon
  • 10°C Ağrı
  • 17°C Amasya
  • 17°C Ankara
  • 20°C Antalya
  • 15°C Artvin
  • 21°C Aydın
  • 17°C Balıkesir
 • BIST: 107.015 -0.36
 • Altın: 172,213 -0.84
 • Dolar: 4,0658 -0.91
 • Euro: 4,9307 -1.38

Gençlerin Dikkatlerine

M. Şevket Eygi

Kendisinden faydalı ilim, edeb, irfan, adab-ı muaşeret (görgü), yazılı kültür, İstanbul efendiliği, bir sanat ve İslam medeniyeti öğreneceğin bir hoca veya üstad bulursan, ona müracaat et. O seni kovarsa, kabul etmezse; terbiyesizlik etmemek ve acındırmak şartıyla kapısından ayrılma. On kere kovulsan, inşallah on birincisinde kabul edilirsin ve ulu nimete nâil olursun. (Bendeniz böyle bir üstad ve hoca değilim…)

**

İlmihalinizi iyi bilmiyorsanız, hemen, an geçirmeden doğru olarak öğreniniz, ezberleyiniz. Öğrendiğimiz bu bilgileri hemen hayata uygulayınız.

**

Şunu unutmayınız: Müslüman yalan söylemez. Yalancılığı adet haline getiren adam değil eşektir. Müslüman devamlı olarak gıybet etmez. Devamlı gıybet eşekliktir.

**

Doyduktan sonra yemek (nâdir istisnalar dışında) haramdır. Bu haramı işleme!

**

Medenî kültürlü yüksek Müslüman el yazısından anlaşılır. Senin iki el yazın olmalı: Osmanlıca rik’a yazısıyla inci gibi yazmayı öğren. Latin yazın da güzel, sanatlı ve estetik olmalıdır.

**

Başkalarının analarına, karılarına, kızlarına, bacılarına şehvet nazarıyla bakma, göz zinası yapma. Yapan alçaktır, rezildir.

**

Cep telefonu hastası, delisi, çılgını, bağımlısı, fetişisti olma. Bu, Müslümana yakışmaz. Senin için lüzumluysa kullan, mübtelâsı olma.

**

Lüks ve pahalı cep telefonun ile övünme, lüks ve israflı oton ile caka satma, lüks evin ve mobilyaların da gururlanma. Böyle merkeplikler sana yakışmaz.

**

Evde yaşıyorsan, üşenme mutfağa git, bir bardak bulgur al, pencere kenarına kuşlar yesin diye dök. Sen merhamete çok muhtaçsın. Böyle yaparsan inşallah rahmet-i Rahmana nail olursun.

**

Sakın nefsini beğenme, gururlanma, kibirlenme, büyüklük taslama, küçük dağları ben yarattım havalarına girme. Gurur ve kibir sahiplerinin burunları er veya geç yere sürtülür, bunu unutma. Kendini beğenmek bir tür Nemrudluktur.

**

Sen bir insan olarak günahsız değilsin, günahın cürmün isyanın olabilir ama sakın bunları açıkta açıkça küstahça işleme, fâsık-i mütecâhir ve azgın olma, belânı bulma.

**

Allahü Tala sana resim yapma kabiliyeti vermişse, resim dersleri al, ressam ol. Dine ve Şeriata aykırı olmamak şartıyla sanatkâr ol.

**

Arkadaşlarına ve emsaline imamlık yapabilecek derecede akaid, fıkıh ve kıraat öğren.

**

Başı açık olarak namaz kılma. Edebe ve Sünnete riayet et, başında islamî bir serpuş (başlık) olduğu halde namaz kıl.

**

Sana kötülük eden ehl-i Tevhid ve ehl-i Kıble Müslümanlara düşman olma, buğz etme, sen onlara iyilik et. İntikam alma, ahsen-i intikam al. Afv ahsen-i intikamdır.

**

En büyük düşmanının kendi nefs-i emmâren olduğunu bir an bile hatırından çıkartma.

**

Kur’andan kendi kafana göre hüküm çıkartma… Kitabullahı kendi re’y ve hevan ile tefsir etme… “Men fessere’l-Kur’ane bi re’yihi fekat kefer” hadisini unutma.

**

Farzları emirleri yap ama seni amelinin değil, Allahın lutf kerem ve fazlının kurtaracağını bil.

**

Yurdumuzdaki ve dünyadaki azgınlığı gör ve dehşete düş.

**

Tufan yaklaşıyor, dışarıda kalma, Muhammed Mustafa aleyhissalatü vesselâmın gemisine bin.

**

Batmayan tevekkül gemisi Resulullahın gemisidir, bunu iyi bil.

**

Merhametli ol ki, sana da merhamet edilsin.

**

Ribaya bulaşma. Müslümanların birbirleriyle riba muamelesi yapması, anasıyla zina etmek kadar kötü ve iğrenç bir günahtır.

**

Bütün gayretin, cehdin ile vasıflı Müslüman olmaya çalış, vasıfsız Müslüman olma.

**

Öyle ol, öyle bir hayat sür ki, düşmanların bile arkandan seni övsünler.

**

İçi boş Müslüman olma, içi ilimle, irfanla, faziletle, çeşitli meziyetlerle dolu Müslüman ol.

**

Küfrün sapıklığın dalâletin “eskisine göre daha iyisi” olmaz. Bu mantık hatasını yapma sakın. Küfre kadar götüren çarpık bir sözdür bu.

**

Senin nasıl yemek yediğini göreyim, ne mal olduğunu söylerim…

**

Sana Allahtan korkuyor musun diye sorarlarsa, korkuyorum dersen yalan söylemiş olacağını, korkmuyorum dersen küfre düşeceğini bil, sus ve ağla.

**

Cahillerle, geri zekalılarla, münafıklarla, ahmak ve eblehlerle, şaşkınlarla, münafıklarla dinî konularda tartışma.

**

İbadetlerin ve hayırların seni ‘ucba düşürmesin.

**

Bütün hayırlı ve salih işlerinden sonra istiğfar et, yâ Rabbi Sana layık ibadet edemedim de, bağışlanma dile.

**

Yazarın Diğer Yazıları
ÜYE İŞLEMLERİ
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.