20 Nisan 2018 Cuma4 Şaban 1439
 • Bir Ayet
 • Bir Hadis
 • Namaz Vakitleri
 • Hava Durumu
 • “İçinizden insanları hayra çağıracak, iyiliği emredecek, kötülükten alıkoyacak bir topluluk bulunsun. İşte onlar kurtuluşa erenlerdir.” (Âl-i İmran / 104)
 • “Münafığın alameti üçtür. Konuştuğu zaman yalan söyler, söz verdiği zaman yerine getirmez ve ona güvenildiği zaman hıyanet eder” (Buhari, Müslim, Tirmizi)
 • için namaz vakitleri
  İmsak 04:38Güneş 06:11Öğle 13:09İkindi 16:53Akşam 19:55Yatsı 21:22
  • 15°C Adana
  • 13°C Adıyaman
  • 7°C Afyon
  • 6°C Ağrı
  • 8°C Amasya
  • 5°C Ankara
  • 14°C Antalya
  • 5°C Artvin
  • 14°C Aydın
  • 6°C Balıkesir
 • BIST: 112.122 0.02
 • Altın: 174,823 0.52
 • Dolar: 4,0406 0.69
 • Euro: 4,9882 0.32

Bu On Kötülük Yıkar Batırır

M. Şevket Eygi

AŞAĞIDA sayacağım kötülükler, azgınlıklar, günahlar toplumları ve devletleri sarsar, bozar ve sonunda yıkar.

Bunların birincisi: Ailenin yıkılmasıdır. Bugünkü kanunlar ailenin temellerini dinamitlemektedir. Eski Medenî Kanun da kötüydü ama bugünküsü beter ve berbattır.

İkincisi: Müslüman bir ülke ve devlet idam cezasını kaldırırsa batmaya mahkumdur. Kur’an “Kısasta sizin için hayat vardır” buyuruyor. Âdil kanunlara göre âdilâne yargılanarak; katiller, büyük rüşvetçiler, büyük uyuşturucu işi yapanlar, kadınlara tecavüz edenler ve teröristler idam edilmelidir.

Üçüncüsü: Lüks, israf, saçıp savurma, gurur ve kibre yol açan ihtişam; aşırı lüks meskenler, aşırı lüks otomobiller, aşırı lüks cep telefonları, aşırı lüks mobilyalar, aşırı lüks yeme içme giyinme, aşırı lüks konaklamalar toplumun temellerini sarsan bir kötülüktür. Yıkıma ve çöküşe götürür.

Dördüncüsü: Şu konuda güvene sahip olmayan toplumlar, ülkeler ve bu güvenleri sağlayamayan rejimler batar: (1) Din, inanç konusunda güven ve hürriyet… (2) Can güvenliği… (3) Mal güvenliği… (4) Irz, namus, nesep güvenliği.

Beşincisi: Toplum ve devlet sermayeyi üretim için kullanmalıdır. Ülke sermayesinin büyük kısmının, üretmeyen lüks meskenlere, binalara, yazlıklara, AVM’lere, stadyumlara, tek kelimeyle betona gömülmesi ve âtıl hale getirilmesi çöküş ve batış sebebidir.

Altıncısı: Bir halk, bir toplum, bilhassa çocuklar ve gençler; iyi, sağlıklı, dengeli beslenmezse o ülke batmaya mahkumdur. Gıdalarda ve meşrubatta 300 kadar kimyevî maddenin, koruyucunun, yapay aromanın, boyanın bulunduğu, on milyonlarca vatandaşın hibrid buğdayla, genetiği değiştirilmiş ürünlerle beslendiği bir toplum sağlığını koruyamaz. Sağlıksız bir toplum sarsılır batar.

Yedincisi: Millî kimliğin ve dominant kültürün İslam olduğu bir ülkede halk dünyevileşir ve dinden koparsa batış kaçınılmaz olur. Din ahlak ve fazilet demektir. Din gerileyince ahlak bozulur, faziletler uçar gider. Ahlaksız ve faziletsiz bir toplum yaşamaz. Dıştan dindar görünen ama ahlakı zayıf ve kötü olan bir toplum da batar.

Sekizincisi: İç barış, sosyal mutabakat (uzlaşı) yıkılırsa; halk ülke ve devlet de yıkılır.

Dokuzuncusu: Genç nesillere doğru dürüst ve yeteri miktarda (1) bilgi ve kültür… (2) ahlak ve karakter terbiyesi… (3) sanat güzellik estetik boyutu kazandıramayan; bozuk, kötü, müflis, çağ dışı bir eğitim sistemi ile hiçbir ülke ayakta duramaz.

Onuncusu: Ülkeler, toplumlar, devletler adaletle ayakta durur. Adalet mülkün temelidir. Sadece kanunlarla adalet olmaz. Kanunların âdil olmaları ve âdilâne uygulanmaları gerekir. Hakkı yenenlerden ziyade, haksızların hırsızların gaddarların haklarını koruyan bir hukuk sistemi devleti de, ülkeyi, halkı da batırır.

On madde saydım, bilmem bir şey anlatabildim mi?

 

(İkinci yazı)

O Gence

Sen seksen milyon içinden çıkacak ve Dine Millete çok büyük hizmet edecek tek bir gençsin. Kendini yetiştirmen için sana bazı ipuçları veriyorum:

İtikadını tashih et yani Kur’ana, Sünnete, Cemaate dayalı doğru inançlara, doğru iman kültürüne sahip ol. İtikadında bid’at olursa şansını yitirirsin.

Beş vakit namazı dosdoğru kılacaksın. Aksi takdirde beklenen hizmetkar olamazsın. Namazları cem’ etmen konusunda fetva ve ruhsat yoktur.

En az Kudurî seviyesinde fıkıh öğren. Fıkıhsız adam olamazsın.

Arkadaşlarına ve emsaline imamlık yapabilecek derecede kıraat ve fıkıh bilmelisin.

Namazı başında takke veya başka bir islamî serpuş olduğu halde kılman şarttır. Bu kadar kolay ve zahmetsiz bir sünneti ve edebî yerine getiremiyorsan adam olamayacaksın demektir.

Kur’an, Peygamber (Salat ve selam olsun ona), Selef-i Sâlihîn ahlakı ile ahlaklı ol. Bu ahlaka sahip olmak için İhyâ kitabını oku ve içindeki bilgileri elden geldiği kadar, bütün gayretinle hayata uygula.

Benliğini yenemezsen, nefs-i emmâreni dizginleyemezsen adam olamazsın.

Lüks eve, lüks otomobile, lüks mobilyaya, lüks giyim kuşama, lüks yazlığa, lüks yeme içmeye, lüks konaklamaya talip olmayacaksın. Bunları istersen adam olamazsın.

Ehl-i Teivhid, Ehl-i Kıble mü’min kardeşlerini sev, onlara acı, onları benimse, onlara yardımcı ol. Sakın onlara düşmanlık etme. Onların gizli ayıp ve günahlarını araştırma, öğrenirsen ifşa etme. Efendimizin “Siz birbirinizi sevmezseniz Müslüman olamazsınız” buyurduklarını duymadın mı?

Çeneni tutmazsan adam olamayacaksın. Devamlı gıybet eden bir kimse iyi ve dindar Müslüman değil, şeddeli eşşektir. Gevezelik, dedikodu ve zevzeklik yapma. Ya hayır söyle ya çeneni kapat!

Öyle ol ki, düşmanların bile sendeki islamî faziletleri ve tecellileri görsün, kabul ve teslim etsin.

Allah’ı ve Resulünü çok seversen, başına gelecek imtihan belalarına hazır ol.

Alabildiğine mütevazı, alçak gönüllü, gurursuz, kibirsiz ol. Allah gururluları, kibirlileri, büyüklük taslayan sefilleri ve sefilleri sevmez.

Ruhbanları, alimleri, din büyüklerini erbab haline getirme, putlaştırma.

04.02.2016    

Yazarın Diğer Yazıları
ÜYE İŞLEMLERİ
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.